حمایت ۸ هزار میلیارد تومانی شرکت ملی گاز ایران از نیروگاه‌های تجدیدپذیر

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: شرکت ملی گاز ایران به‌منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، ۸ هزار میلیارد تومان حواله صرفه‌جویی گاز طبیعی صادر کرده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: شرکت ملی گاز ایران به‌منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، ۸ هزار میلیارد تومان حواله صرفه‌جویی گاز طبیعی صادر کرده است.

به گزارش رویداد نفت به‌نقل از شرکت ملی گاز ایران، مجید چگنی با اشاره به اقدام‌های این شرکت به‌منظور انجام تکالیف قانونی ذیل قوانین بودجه سنواتی، در تشریح شیوه صدور این حواله‌ها توضیح داد: از ۸ هزار میلیارد تومان حواله صادرشده، ۲.۵ هزار میلیارد تومان، سوخت صرفه‌جویی‌شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر در سال ۱۴۰۰ و ۳ هزار میلیارد تومان برای سوخت صرفه‌جویی شده این نیروگاه‌ها در سال ۱۴۰۱ هزینه شده است.

وی ادامه داد: براساس بودجه سال ۱۴۰۲ کشور، باید ۳ هزار میلیارد تومان حواله صرفه‌جویی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر صادر می‌شد که با توجه به اطلاعات دریافتی از ساتبا، در تیر امسال نسبت به صدور بیش از ۱.۸ هزار میلیارد تومان حواله سوخت صرفه‌جویی‌شده برای ۵۷ نیروگاه تجدیدپذیر اقدام شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این‌که متنوع‌سازی سبد انرژی یک کشور برای ارتقای نرخ رشد اقتصادی، اطمینان از امنیت انرژی، کاهش خطرات محیط زیستی و بهینه‌سازی سبدهای مالی، امری ضروری است، گفت: تنوع‌بخشی به سبد انرژی، امنیت انرژی را که جزو حیاتی امنیت ملی است، از طریق کاهش خطرات مرتبط با اختلالات عرضه و نوسانات قیمت، افزایش می‌دهد.

چگنی افزود: این اقدام مهم همچنین می‌تواند با انتقال از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر، هماهنگ با اهداف توسعه پایدار و کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی، منافع محیط زیستی قابل توجهی را تأمین کند.

وی با اشاره به محدودیت‌های منابع گازی، هزینه بالای استخراج، پالایش و انتقال این حامل انرژی و مشکلات زیست‌محیطی، حرکت کشور به سوی استفاده از منابع تجدیدپذیر را ضرورتی انکارناپذیر دانست و تصریح کرد: با توجه به ظرفیت بسیار بالای کشور، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تولید برق، می‌تواند راه حلی مطمئن برای پایداری جریان انرژی در کشور باشد.

معاون وزیر نفت در امور گاز تأکید کرد: شرایط خاص اقلیمی و جغرافیایی ایران، فرصت‌های فراوانی برای استفاده از انرژی‌های خورشیدی، بادی، زمین‌گرمایی، زیست‌توده و دیگر انرژی‌های نو و تجدیدپذیر را فراهم می‌آورد که در صورت سرمایه‌گذاری‌ در این حوزه، می‌توان از این نعمت‌های خدادادی به بهترین شکل بهره‌مند شد.

به گفته چگنی، ایران در منطقه‌ای واقع شده است که با داشتن حدود ٣٠٠ روز آفتابی، از نظر دریافت انرژی خورشیدی وضع بسیار مطلوبی دارد.

وی در پایان، با بیان این‌که اکنون بیش از ۷۰درصد از سبد انرژی کشور به گاز طبیعی وابسته و تنوع بخشی به سبد انرژی یک کشور به دلایل مختلف، بسیار حائز اهمیت است، یادآور شد: از این رو، شرکت ملی گاز ایران آماده است تا در صورت دریافت باقی اطلاعات سال ۱۴۰۲ نیروگاه‌های تجدیدپذیر از ساتبا، در اسرع وقت نسبت به صدور ماقی ۱.۲ هزار میلیارد تومان حواله سوخت صرفه‌جویی‌شده، اقدام کند.

https://roydadnaft.ir/32083کپی شد!
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.