الجزیره: رئیسی در اوج تحریم‌ تولید و صادرات نفت ایران را احیا کرد

شبکه خبری الجزیره در گزارشی اعلام کرد که آقای رئیسی در شرایطی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران شد که تهران از اوج تحریم‌های آمریکا رنج می‌برد، اما با این وجود توانست تولید و صادرات نفت را احیا کند.

شبکه خبری الجزیره در گزارشی اعلام کرد که آقای رئیسی در شرایطی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران شد که تهران از اوج تحریم‌های آمریکا رنج می‌برد، اما با این وجود توانست تولید و صادرات نفت را احیا کند.

به گزارش رویداد نفت، شبکه خبری الجزیره قطر در تازه‌ترین گزارش خود به بهانه شهادت سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری شهید و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه شهید و همراهان، درباره دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در دوره رئیس‌جمهوری «شهید جمهور» به احیای تولید و صادرات نفت خام  و احیای جایگاه این کشور در بازارهای جهانی اشاره کرد.

الجزیره در گزارشی با عنوان «با وجود تحریم‌ها، ابراهیم رئیسی چگونه نفت ایران را به میدان آورد؟» نوشت: سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری فقید ایران چهارم اوت ۲۰۲۱ در شرایطی سکان هدایت ریاست جمهوری اسلامی ایران را به عهده گرفت که این کشور از اوج تحریم‌های آمریکا رنج می‌برد. ایالات متحده تحریم‌ها علیه ایران را پس از رسیدن به توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ لغو کرده بود، اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوی پیشین آمریکا از این توافق عقب‌نشینی و دوباره تحریم‌ها علیه تهران را فعال کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: در سال ۲۰۲۱ میلادی با وجود ظرفیت کامل تولید روزانه ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه‌ای بود که پیش از اعمال تحریم‌های ایالات متحده تولید می‌شد، میانگین تولید نفت ایران به روزانه ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود، اما مشکلات مربوط به نگهداری و دشواری عرضه نفت به بازارهای جهانی در سایه تحریم‌ها مقدار تولید این کشور را در سطحی کمتر از ظرفیت واقعی نگه داشت و به این ترتیب درآمدهای مالی ایران کاهش یافت.

الجزیره ادامه داد: طبق داده‌های سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) تا ژوئیه ۲۰۲۱ یعنی پیش از اینکه رئیسی روی کار بیاید، تولید نفت ایران به ۲ میلیون و ۲۰ هزار بشکه در روز می‌رسید و تا پایان همین سال میانگین تولید نفت ایران به حدود روزانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید اما هنوز یک میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه با ظرفیت روزانه کامل این کشور فاصله داشت.

در اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی آمریکا، ایران را به تلاش برای دور زدن تحریم‌ها در صنعت نفت و صادرات آن متهم کرد و رسانه‌های غربی از جمله واشنگتن‌پست و نیویورک‌تایمز درباره «ناوگان سایه» برای حمل‌ونقل نفت سخن می‌گفتند.

نویسنده این گزارش ادامه داد: طبق ادعای رسانه‌های یادشده غربی، ناوگان سایه مسئولیت بازاریابی نفت ایران را به‌عهده داشت و پس از اعمال تحریم‌های غرب علیه روسیه به‌دلیل جنگ اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ ناوگان سایه کار بازاریابی نفت روسیه را هم عهده‌دار شد.

داده‌های اوپک نشان می‌دهد که در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی تولید روزانه نفت ایران به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسید و این در شرایطی بود که آمریکا با تحریم‌های خود سعی داشت تولید نفت ایران را به صفر برساند.

الجزیره در ادامه تأکید کرد: طبق گزارش بلومبرگ با گسترده شدن دایره مشتریان نفت ایران تولید نفت این کشور تا نیمه نخست سال ۲۰۲۳ به حدود روزانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسید.

 براساس گزارش بلومبرگ ایران توانست روزانه یک میلیون بشکه نفت را به مشتریانی مانند چین تحویل دهد. به همین دلیل در ژوئیه ۲۰۲۳ مقام‌های دولت جوبایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کردند که تحریم‌ها علیه ایران کارساز نبوده است و منتقدان دولت بایدن از جمله تدکروز، سناتور جمهوری‌خواه می‌گفتند که دولت بایدن نمی‌تواند تحریم‌ها را در عمل علیه ایران اجرا کند و رئیسی موفق شد با استفاده از روش‌هایی که سبب می‌شود نفت خام ایران به طور طبیعی به بازارهای آسیایی وارد شود، تاثیر تحریم‌های آمریکا بر نفت ایران را از بین ببرد.

در ادامه این گزارش الجزیره آمده است: پارسال احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کرده بود که ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود از سال ۲۰۱۸ رسیده است.

بر اساس داده‌های اوپک میانگین تولید نفت ایران تا سال ۲۰۲۳ به حدود روزانه ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه و این مقدار در آوریل گذشته به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

در پایان این گزارش تأکید شده است: تولید نفت ایران در دوره ریاست جمهوری رئیسی و در حالی که تحریم‌های غرب علیه نفت ایران همچنان ادامه داشت، در بازه زمانی اوت ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۴ افزایش ۶۰ درصدی را تجربه کرده است.

https://roydadnaft.ir/31399کپی شد!
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.