توقف کامل خصوصی سازی شرکت ملی حفاری در حال پیگیری است/ پشتوانه صنعت نفت نباید تضعیف شود

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توقف کامل خصوصی سازی شرکت ملی حفاری ایران از سوی مجمع نمایندگان مردم خوزستان در حال پیگیری است گفت: این شرکت مولد انقلاب اسلامی است که نباید اجازه داد با خصوصی سازی آن، پشتوانه صنعت نفت تضعیف شود.

به گزارش پایگاه خبری رویداد نفت، سید کریم حسینی روز جمعه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: شرکت ملی حفاری ایران یکی از ارکان اصلی اعمال سیاست‌های حفظ تولید، بهره‌برداری و رقابت در صنعت نفت و گاز است که از نقش اثرگذاری در این صنعت برخوردار است.

وی با بیان اینکه این شرکت سال ۱۳۵۸ به فرمان حضرت امام خمینی (ره) تاسیس شده است گفت: ملی حفاری به‌عنوان خط مقدم وزارت نفت در تولید و توسعه میادین نفتی و گازی کشور طی ۴۴ سال گذشته با افزایش توانمندی، انجام ابتکارات و خلاقیت‌ها، توسعه تجهیزات و خودکفایی، صرفه جویی‌های چند میلیارد دلاری، درآمدزایی و ارزآوری، با شرکت های بین المللی در عرصه‌های منطقه‌ای و جهانی رقابت کرده است.

عضو مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی، شرکت ملی حفاری ایران را مزیت جمهوری اسلامی در اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی اقتصاد مقاومتی کشور با محوریت صنعت نفت دانست و ادامه‌داد: برابر با ماده ۲ قانون اصلاح قانون نفت مصوب سال ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی تمامی منابع نفتی جزو انفال و ثروت‌های عمومی است.

حسینی تصریح‌کرد: طبق اصل ۴۵ قانون اساسی، تمامی تاسیسات، تجهیزات، دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های که در داخل و خارج کشور توسط وزارت نفت و شرکت‌های تابعه انجام شده یا خواهد شد، متعلق به ملت ایران و در اختیار جمهوری اسلامی بوده که اعمال حق حاکمیت و مالکیت عمومی بر آن به نمایندگی از حکومت اسلامی بر عهده وزارت نفت است.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون اضافه‌کرد: مطابق با بیانیه‌های اول و دوم مقام معظم رهبری در سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ که تفسیر اصل ۴۴ قانون اساسی است، بخش بالادستی نفت از جمله شرکت ملی حفاری باید همچنان در مالکیت کامل دولت باقی بماند.

وی با بیان اینکه مطابق با ماده ۲ از فصل دوم قانون اصل ۴۴، شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های استخراج و تولید نفت خام و گاز مشمول گروه سه فعالیت‌های هر یک از بخش های دولتی، تعاونی و خصوصی اعلام شده است، ادامه‌داد: بنابراین باید توجه داشت که واگذاری شرکت ملی حفاری ایران به بخش خصوصی مطابق با قانون نیست و جلوگیری از این اتفاق از طریق مجمع نمایندگان مردم خوزستان در دست پیگیری است.

حسینی افزود: از معاون اول رییس جمهور و وزیر اقتصاد خواسته می‌شود تا برای توقف کامل واگذاری شرکت ملی حفاری ایران، برنامه‌ریزی‌های انجام شده را تسهیل کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: شرکت ملی حفاری ایران در حال حاضر به‌صورت مستقیم برای ۲۰ هزار نفر و غیرمستقیم دربرگیرینده ده‌ها هزار فرصت شغلی در مناطق مختلف نفتی کشور است که واگذاری آن تبعات اجتماعی متعددی را به‌دنبال دارد.

حسینی با بیان اینکه در گذشته از سوی سازمان خصوصی‌سازی واگذاری‌هایی غیرکارشناسی در استان خوزستان صورت گرفته ادامه‌داد: شرکت نیشکر هفت تپه و گروه ملی صنعتی فولاد ایران از جمله این واگذاری ها بود که با تدبیر دولت سیزدهم، مشکلات قبلی این شرکت‌ها رفع شده است.

وی تاکید کرد: نباید اجازه داد اشتباه دولت قبل در مجدد تکرار شود.

بر اساس این گزارش، شرکت ملی حفاری ایران با در اختیار داشتن ۷۳ دکل حفاری در خشکی و دریان و تنوع بیش از ۲۵ نوع خدمات تخصصی حفاری ۶۰ درصد از سهم بازار عملیات حفاری کشور را بر عهده دارد.

https://roydadnaft.ir/24711کپی شد!