ضرورت توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در استان بوشهر

استاندار بوشهر با تاکید بر جلوگیری از خام فروشی محصولات صنایع پتروشیمی گفت: با توجه وجود زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های لازم و در راستای ایجاد ارزش افزوده توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در استان بوشهر در دستور کار قرار گرفته شود.

احمد محمدی‌زاده ظهر امروز در نشست با مسئولان صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و دیگر حوزه‌های نفتی مستقر در استان بوشهر با گرامیداشت روز ملی صنعت نفت جایگاه این صنعت را مهم و قابل توجه دانست و اظهار داشت: در فصل زمستان خدمات مسئولان صنعت نفت و گاز قابل ستایش و تقدیر است و با وجود اینکه زمستان سردی ثبت شد ولی کارکنان این مجموعه با تلاش و شبانه‌روزی خدمات قابل توجهی به جامعه عرضه کردند.

وی با بیان اینکه استان بوشهر از قابلیت‌های مهم در عرصه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی برخوردار است خاطر نشان کرد: پایانه نفتی صادراتی ایران در جزیره خارگ یکی از ظرفیت‌‌های استان است و در جریان جنگ تحمیلی بیش از ۲ هزار بار از سوی دشمن بعثی عراق بمباران شد ولی کارکنان صنعت نفت و مردم مقاوم خارگ اجازه توقف صادرات نفت ندادند و خدمات شایانی ارائه شد.

استاندار بوشهر نقش صنعت نفت در کنار سپاه پاسداران در حفاظت از جزیره خارگ را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: خدمات صنعت نفت در عرصه‌های مختلف مقابله با تحریم‌ها و جنگ اقتصادی قابل توجه و درخور تحسین است.

محمدی‌زاده به ملی شدن صنعت نفت اشاره و خاطر نشان کرد: این اقدام سبب ملی شدن مالکیت نفت ایران شد ولی آن زمان تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مدیریت مخزن همچنان در اختیار غربی‌ها بود.

وی با اشاره به اینکه پیروزی انقلاب اسلامی سبب مدیریت مخازن نفت و استقلال اقتصادی ایران شد گفت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه تنها کشوری است که مالکیت و مدیریت نفت بر عهده دارد که نشان از استقلال اقتصادی ایران است.

استاندار بوشهر پیشرفت و توسعه در عرصه صنعت نفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی را برشمرد و بیان کرد: پارس جنوبی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است که جایگاه مهمی در اقتصاد، تولید و سرمایه‌گذاری ایران دارد.

محمدی‌زاده بومی شدن فناوری و تخصص در عرصه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در ایران اسلامی را یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب برشمرد و افزود: با استفاده از شرایط تحریم، متخصصان داخلی توانستند به فناوری طراحی، ساخت، تجهیز، نصب و راه‌اندازی فازهای پارس جنوبی دست یابند و توسعه فازهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تماماً به دست متخصصان ایرانی راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی کارکنان، متخصصان، کارشناسان و مسئولان حوزه صنعت نفت را سربازان و افسران جنگ اقتصادی دانست و تأکید کرد: این مجموعه نقش مهمی در مقابله با جنگ اقتصادی ایفا می‌کنند که درخور تحسین و سپاسگزاری است.

استاندار بوشهر صنعت نفت را پایه دیگر صنایع دانست و خاطر نشان کرد: اکنون ۷۴ درصد گاز کشور در استان بوشهر تولید و به شبکه سراسری انتقال می‌یابد و ۵۰ درصد مواد پتروشیمی کشور در این استان استحصال می‌شود.

محمدی‌زاده یکی از مطالبات مردم استان بوشهر را اشتغال جوانان بومی این استان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی دانست و بیان کرد: مردم استان بوشهر از سالیان دور میزبان طرح‌ها و صنایع نفت در عرصه‌های گوناگون بودند و مطالبه آنان در عرصه اشتغال جوانان در این صنایع و شرکت‌ها به حق است که باید به این مهم توجه ویژه شود.

وی  با تأکید بر جلوگیری از خام فروشی محصولات صنایع پتروشیمی گفت: با توجه وجود زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های لازم و در راستای ایجاد ارزش افزوده توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در استان بوشهر در دستور کار قرار گرفته شود.

۶٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور متعلق به استان بوشهر است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر جایگاه این استان در عرصه تولید، سرمایه‌گذاری و صادرات مهم دانست و گفت: بر اساس این ظرفیت‌ها  6.5 درصد تولید ناخالص داخلی کشور متعلق به این استان است.

علی باستین ظهر امروز در نشست با مسئولان اقتصادی استان بوشهر با گرامیداشت روز ملی صنعت نفت با اشاره به دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور و هیئت دولت به استان در اسفند ماه جاری اظهار داشت: در این سفر مصوبات مهمی در عرصه‌های اقتصادی، عمرانی و سرمایه‌گذاری به دنبال داشت.

وی از انعقاد تفاهم‌نامه با ۳۰ سرمایه‌گذار کلان کشور برای سرمایه‌گذاری در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: برای اجرای ۱۳۰ طرح با ۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری تفاهم‌نامه منعقد شد که اجرای طرح‌های اقتصادی، تولیدی، خدماتی، تفریحی و عمرانی با ۷۶۰ هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر با بیان اینکه اجرایی شدن این طرح‌ها در آینده استان را متحول می‌کند گفت: تکمیل زنجیره‌های تولید و ارزش افزوده در دستور کار قرار دارد و روز به روز بر این ظرفیت‌ها افزوده می‌شود.

باستین جایگاه استان بوشهر در عرصه تولید و درآمد برای کشور را مهم دانست و تصریح کرد: بخش عمده‌ای از درآمد کشور در استان بوشهر تولید می‌شود که نشان از ظرفیت این استان در عرصه اقتصاد، تولید و سرمایه‌گذاری است.

وی نقش استان بوشهر در تولید ناخالص داخلی را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: بر اساس ظرفیت‌های تولیدی، سرمایه‌گذاری و صنعتی ۶٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور متعلق به استان بوشهر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر بیان کرد: ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی و داخلی استان بوشهر مربوط به فعالیت صنایع و شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی است.

باستین کارکنان و مسئولان صنعت نفت را جهادگران جنگ اقتصادی دانست و بیان کرد: استان بوشهر در رفع برخی از مشکلات و چالش‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید می‌تواند کمک کند.

https://roydadnaft.ir/22232کپی شد!