افزایش عمر مخزن MOT با ایده نوآورانه کارکنان نفت و گاز مارون

سرپرست شرکت بهره برداری نفت وگاز مارون از اتمام تعمیرات اساسی یک دستگاه تفکیک گر سیار نفت (MOT) و پیاده سازی موفقیت آمیز ایده‌ای نوآورانه برای افزایش عمر و کارایی مخزن تفکیک گر سه فازی خبر داد.

قباد ناصری گفت: MOT به عنوان یک کارخانه بهره برداری کوچک و قابل حمل تاثیر شگرفی بر توان سازمان در صیانت از محیط زیست و منابع هیدروکربوری دارد.

او می‌گوید: از این دستگاه برای استحصال نفت در عملیات احیاء چاه یا اسیدکاری استفاده و باعث جلوگیری از نفت سوزی می‌شود، به طوریکه در حال حاضر نفت سوزی در شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون صفر است.

به گفته او این دستگاه‌ها را می‌بایست پس از یک دوره ۴ ساله مورد تعمیرات اساسی قرار داد، اما در این دوره مقرر شد بر اساس یک ایده نوآورانه از سوی کارکنان شرکت، آند فدا شونده (Sacrificial Anode) در مخزن تفکیک گر سه فازه دستگاه مستقر شود تا از خوردگی مخزن جلوگیری و عمر آن را افزایش دهد؛ خوشبختانه نتیجه این اقدام مثبت بود

او بخارزنی، چربی زدایی، جوشکاری و رنگ آمیزی مخازن علاوه بر ضخامت سنجی و بهینه سازی سیستم‌های ابزار دقیق، برق و مکانیک را از اهم اقدامات انجام شده برای تعمیرات اساسی MOT برشمرد.

این مقام مسئول گفت: از انجایی که بخش عمده این پروژه به همت کارکنان شرکت به انجام رسیده است، برای برون سپاری سایر بخش‌ها تنها ۱ میلیارد ریال هزینه شد که با درنظر گرفتن توان عملیاتی این دستگاه (ظرفیت استحصال روزانه ۵ هزار بشکه نفت)، رقم ناچیزی به حساب می‌آید.

https://roydadnaft.ir/22042کپی شد!