اقدام‌های گسترده منطقه عملیاتی خارک به‌منظور حفظ و نگهداشت تولید

مدیر منطقه خارک شرکت نفت فلات قاره ایران به اقدام‌های انجام‌شده به‌منظور حفظ و نگهداشت تولید در این منطقه عملیاتی اشاره کرد و گفت: در یک سال گذشته تعمیرات اساسی ۱۴ مبدل حرارتی از سوی کارشناسان منطقه انجام و در نخستین اقدام ۴ مبدل حرارتی در کارخانه ابوذر و ۵ مبدل ردیف A سکوی فروزان تعمیر شد، همچنین تعمیرات ۵ مبدل ردیف B این سکو نیز تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و تا دو ماه آینده به پایان خواهد رسید.

به گزارش شرکت نفت فلات قاره ایران، علیرضا متعالی در نشست پیش‌بینی بهره‌دهی چاه‌ها در سال ۱۴۰۲ این شرکت گفت: در کارخانه ابوذر تعمیرات ۸ تیوب کوره در حال انجام است و تا یک ماه آینده به پایان می‌رسد، همچنین در زمینه تأمین هوای ابزار دقیق کارخانه اقدام‌های خوبی از سوی همکاران این منطقه انجام شده است.

وی ادامه داد: پس از تجربه موفقی که در کارخانه درود ۳ داشتیم و توانستیم کمپرسورهای آن را تعمیر کنیم، اقدام‌های لازم به‌منظور تعمیر کمپرسورهای معیوب در کارخانه ابوذر و فروزان انجام شد و موفقیت‌های بسیار خوبی به‌دست آمد.

مدیر منطقه عملیاتی خارک شرکت نفت فلات قاره ایران همچنین به تعمیرات اساسی مخزن شماره ۴ این منطقه عملیاتی با انجام اقدام‌های خلاقانه اشاره کرد و افزود: سقف این مخزن پوسیدگی‌های متعددی داشت که با توجه به محدودیت‌های عملیاتی و ممکن نبودن خارج کردن از سرویس، همکاران منطقه خارک با خلاقیتی مثال‌زدنی، نقاط زیادی روی سقف مخزن را با کار سرد رفع نشت کردند و خوشبختانه این مخزن در سرویس عملیاتی قرار دارد، همچنین سقف بقیه مخازن نیز که با وضعیت مشابهی مواجه‌اند نیز در برنامه تعمیرات قرار دارد.

متعالی به تعمیرات اساسی چهار دستگاه توربین در منطقه عملیاتی خارک نیز اشاره کرد و گفت: با پشتکار و تلاش همکاران این منطقه و اقدام‌های تعمیراتی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، خوشبختانه چهار دستگاه توربین در این منطقه تعمیر و به مدار عملیاتی بازگردانده شد، تعویض رایزرهای FZ و F12 در سکوی فروزان، تعمیر مخازن تعادلی، دو دستگاه الکتروموتور پمپ آب شور و دیزل‌ژنراتور دکل البرز و آغاز بازرسی فنی FZ و FX که کار بسیار پیچیده‌ای بود نیز در منطقه خارک در حال انجام است.

متعالی در ادامه توضیح داد: در سکوی ابوذر پس از انجام کار فوق‌العاده تعویض خط لوله انتقال نفت به منطقه خارک، نواقصی روی خطوط لوله داشتیم که اقدام‌هایی برای استفاده بهتر از خطوط موجود در حال انجام است، در کارخانه درود ۳ نیز تعمیر ظرف آزمون و  شماری اقدام‌ها برای آماده‌سازی واحد گاز از جمله رفع عیوب، آماده‌سازی، نصب و راه‌اندازی پمپ‌های آتش‌نشانی انجام شد و توربوپمپ‌ها و توربور ژنراتورهای کارخانه درود ۳ نیز تعمیر شدند یا در حال تعمیرند.

وی افزود: واحد تعمیرات زیر آب منطقه به غیر از بستن کلمپس‌های سکوی ابوذر، پاکسازی چند سکو در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای استقرار دکل و چند اقدام تعمیراتی مهم دیگر را انجام داده است، همچنین مشارکت در پایلوت شیرین‌سازی غشایی گاز و تعمیر اساسی فوندانسیون‌های دی‌سالتر ۲ با گذاشتن پایه‌ها و بتن‌ریزی از دیگر اقدام‌های مهم این منطقه بوده است.

مدیر منطقه عملیاتی خارک گفت: نزدیک به ۱۵۳ پمپ، کمپرسور و الکتروموتور در یک سال گذشته در منطقه عملیاتی خارک تعمیر شد که عدد قابل‌توجهی است و مجموعه این اقدام‌ها به‌منظور حفظ و نگهداشت تولید بوده است.

متعالی اظهار کرد: بخش عمده‌ای از این اقدام‌ها با تفویض اختیار داده شده از سوی مدیریت شرکت به مناطق عملیاتی، افزایش اختیارات و اختصاص بودجه در زمان مناسب انجام شده است.

https://roydadnaft.ir/21989کپی شد!