پارس جنوبی مولود انقلاب اسلامی است

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در نشست خبری با خبرنگاران حوزه انرژی کشور گفت:پارس جنوبی مولود انقلاب اسلامی و تبلور خود باروری، استقلال و پیشرفت کشور است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه پارس،سخاوت اسدی مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در ابتدای این نشست که در پتروشیمی زاگرس برگزار شد با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و صنایع مستقر در آن از بزرگترین مناطق اقتصادی کشور است گفت: این منطقه یک منطقه منحصر به فرد در ایران اسلامی است به طوریکه بخش بزرگی از درآمدهای ارزی کشور و بیش از ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور و ۵۰ درصد محصولات پتروشیمی و یک سوم درآمد ارزی کشور از این منطقه تامین می شود.

اسدی با بیان اینکه تمدن صنعتی عظیم در پارس جنوبی نشانه درایت رهبر عظیم انقلاب و تلاش کلیه جهادگران خستگی ناپذیر در جبهه اقتصادی است گفت: منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ظرفیت بالایی برای طرح های میانی و پایین دستی صنعت نفت دارد و هم اکنون بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه گذاری شده است.

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره به آمار صادرات منطقه گفت: طی ۱۰ ماه گذشته ۱۱ میلیارد دلار کالاهای تولیدی منطقه صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

اسدی ادامه داد:  اراضی مناسب ،نزدیکی به خوراک اصلی ،دسترسی آسان به آبراهه بین المللی خلیج فارس ،راهها ،بنادر و فرودگاه از مهمترین زیرساخت های منطقه است که  این ویژگی ها می تواند بخشی از جذابیت ها و علاقه مندی سرمایه‌گذاران برای سرمایه گذاری در این منطقه باشد  به طوریکه در حال حاضر ۲۶ طرح با سرمایه گذاری بیست و یک میلیارد دلاری در منطقه در حال اجرا است که نویدبخش آینده ای روشن برای ایران اسلامی است .

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در پاسخ به میزان جذب سرمایه‌ خارجی در پارس جنوبی گفت:بخشی از ۲۱ میلیارد سرمایه گذاری در این منطقه ناشی از فایناس بین‌المللی بویژه کشورهای چین و روسیه بوده که شامل طرح‌های پتروپالایش، PHD پروپیلن و اتیلن است.

اسدی در مورد وضعیت آخرین طرح‌های اجرایی در منطقه پارس شمالی گفت: توسعه صنایع پایین دستی و میان دستی در این منطقه در دستورکار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد و تاکنون مجوز یک واحد صنعتی و مقدمات اجرای یک طرح بزرگ پتروپالایشگاهی با یکی از صندوق‌های بازنشستگی در حال اجرا است.

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس همچنین در این نشست گفت: از مبلغ ۱۳۷۷ میلیارد تومان اعتبار تصویب شده وزارت نفت در زمینه مسئولیت اجتماعی مبلغ ۴۸۰ میلیارد تومان سهم شرکت ملی گاز ایران است که بخشی از این مبلغ برای طرح‌های آبرسانی جم به سیراف وتکمیل سد باغان هزینه شده است.

احمد باهوش مدیر عامل مجتمع گازی پارس جنوبی نیز در این نشست از وارد مدار شدن تولید فاز ۱۴ پارس جنوبی در دهه فجر امسال خبرداد و گفت: با توسعه این فاز ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید مجتمع گاز پارس جنوبی افزوده خواهد شد.

https://roydadnaft.ir/20791کپی شد!
 
اخبار پیشنهادی