صدور مجوز بهره‌ برداری برای صنایع نفت و گاز کنگان منوط به تایید کنترل آلاینده‌هاست

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: صدور پروانه بهره‌ برداری برای واحدهای صنعتی بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در سواحل کنگان منوط به تایید محیط زیست برای رعایت ملاحضات کنترل کننده آلاینده‌هاست.

فرهاد قلی‌ نژاد روز پنجشنبه افزود: پس از صدور مجوزهای استقرار واحدهای صنعتی، کارشناسان محیط زیست از روند احداث پروژه و رعایت ضوابط و معیارها بازدید و ملاحظات زیست محیطی را کنترل می‌کنند.

وی تاکید کرد: در صورت اجرا نشدن ضوابط و ملاحظات زیست محیطی کنترل کننده آلاینده‌ها، از ادامه روند احداث پروژه ها جلوگیری می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهارداشت: در طرح‌ های جدید بزرگ صنعتی در سال‌های اخیر فاصله‌ های مورد نیاز از فضاهای مسکونی شهرستان کنگان بر اساس ضوابط و معیارهای استقرار صنایع، رعایت شده و با تایید این امر برای آنها مجوز استقرار صادر شده است.

قلی نژاد یادآورشد: شکل‌گیری منطقه ویژه پارس جنوبی و تجمع صنایع بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی در این منطقه از گذشته بدون رعایت مسائل زیست محیطی بوده، کنترل خروجی‌ها مورد توجه قرار نگرفته و فاصله استاندارد استقرار صنعت از جمعیت رعایت نشده که این‌ها سبب ایجاد مشکلات بسیاری شده است.

وی ادامه داد: فعالیت واحدهای صنعتی و تولیدی، بازرسی و پایش واحدهای صنعتی برای بررسی آلودگی ها از سوی کارشناسان محیط زیست انجام می‌شود و در صورت مشاهده و ایجاد آلودگی‌ها، ابتدا برای واحد آلاینده اخطار صادر و مهلت قانونی برای رفع عناصر آلاینده داده می‌شود، و در صورتی که در پایان مهلت قانونی اقدام به کنترل و رفع آلایندگی نکند، بر اساس ماده ۱۱ و ۱۲ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و ماده ۱۲ قانون هوای پاک علیه او شکایت کیفری می شود و جریمه خسارت‌های وارد شده محاسبه و مطالبه می‌شود.

قلی نژاد افزود: در این صورت بر اساس ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده، این واحد صنعتی در فهرست صنایع آلاینده قرار می‌گیرد و یک درصد فروش واحد تولیدی به عنوان عوارض آلایندگی از حساب های مالی آنها کسر می‌شود.

https://roydadnaft.ir/19713کپی شد!