میزان صادرات نفت فراتر از پیش بینی بودجه ۱۴۰۱

هوشنگ فلاحتیان در برنامه صف اول گفت: میزان صادرات نفت امسال، از سال ۹۷ تاکنون بالاترین رقم را ثبت کرده و این فراتر از پیش بینی بودجه سال ۱۴۰۱ است.

وی ابراز امیدواری کرد موفقیت در صادرات نفت و میعانات گازی، سال ۱۴۰۲ هم تداوم یابد.

فلاحتیان در ادامه با اشاره به تراز گاز کشور عنوان کرد: در کنار حجم عظیم تولید گاز در کشور، باید بپذیریم که مصرف‌کنندگان خوبی نیستیم، یعنی شدت مصرف انرژی در ایران نسبت به میانگین جهانی حداقل ۲ برابر است.

وی افزود: ما باید به موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی به عنوان یک نهضت بپردازیم و موردتوجه همه مصرف‌کنندگان باید قرار بگیرد. در حوزه تولید ما در حال رکوردشکنی هستیم و هم‌اکنون ۸۵۰ میلیون متر مکعب در روز گاز به شبکه تزریق می‌کنیم، اما حدود ۶۵۰ میلیون متر مکعب از این گاز در بخش خانگی، تجاری و اداری مصرف می‌شود.

فلاحتیان گفت: اگر بتوانیم حداقل ۱۰ درصد از مصرف گاز صرفه‎ جویی کنیم تقریبا همه مشکلات ناترازی گاز کشور حل می‌شود. اگر یکی دو درجه دمای خانگی را کمتر تنظیم کنیم و در محدوده دمای رفاه ۱۸ تا ۲۱ درجه قرار دهیم، معادل تولید دو فاز عسلویه، گاز آزاد شده و مشکل کسری گاز کشور مرتفع می‌شود، بدین ترتیب گاز بیشتری نیز به صنایع می‌رسد و تولید ثروت صورت می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت تاکید کرد: ما لازم است که یک نهضت بهینه‌سازی مصرف انرژی را در کشور راه بیندازیم، این موضوع گریزناپذیر است، ما به منبع بی‌نهایت گاز متصل نیستیم.

وی اظهار داشت: تصور مردم این است که، چون ایران دومین دارنده منابع گازی دنیاست و همچنین سومین تولیدکننده گاز دنیا است پس به یک منبع بی‌نهایت متصل هستیم؛ در حالی که اینگونه نیست، این ذهنیت باید اصلاح شود. الان ایرانِ ۸۵ میلیون نفری، معادل چینِ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری گاز مصرف می‌کند.

https://roydadnaft.ir/19613کپی شد!