۱۶ طرح ویژه برای توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی امروز (چهارشنبه، ۱۴ دی‌ماه) به ریاست محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار و تصمیم‌های لازم برای جهش در اجرای کریدور ترانزیتی شمال – جنوب و توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز اتخاذ شد.

در این نشست که وزیران نفت، امور اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی حضور داشتند، دبیر ستاد گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه از آغاز سال ۱۴۰۱ در جهت شناسایی طرح‌های اولویت‌دار کشور ارائه کرد و سپس دو طرح اولویت‌دار و تحول‌آفرین مورد بررسی قرار گرفت.

بر این اساس طرح جهش کریدور ترانزیتی شمال – جنوب شامل ۶ اقدام و پروژه زیرساختی توسط وزارت راه و شهرسازی و طرح توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز، شامل ۱۶ پروژه کلان توسط وزارت نفت، ارائه و تصویب شد.

در طرح توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز با توجه به اهمیت توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز به‌عنوان یکی از محورهای راهبردی در ایجاد امنیت انرژی و مقاوم‌سازی اقتصاد تصویب شد و ذیل مواد ۱۳ و ۱۵ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به مفهوم کاهش خام‌فروشی و افزایش و پایدارسازی درآمدهای زنجیره نفت و گاز قرار می‌گیرد.

ارتقا و بهینه‌سازی هفت پالایشگاه، احداث سه پتروپالایشگاه، اجرای دو طرح تأمین خوراک پتروشیمی و احداث چهار واحد بزرگ پتروشیمی در تکمیل زنجیره ارزش بالادستی، چهار محور اصلی این طرح است.

شایان یادآوری است که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی وظیفه پیگیری و پیشبرد اقدام‌های اولویت‌دار، جهشی و فوق‌العاده به‌منظور مقاوم‌سازی اقتصاد و ایجاد تحول اقتصادی را بر عهده دارد. رویه این ستاد در دولت سیزدهم تصویب طرح‌های منتخب و محدود و تحول‌آفرین متمرکز بر تحقق اقتصاد مقاومتی و پیگیری قدم به قدم و مانع‌زدایی و تسهیل‌گری تا حصول نتیجه است.

https://roydadnaft.ir/19534کپی شد!