وزیر نفت: پارس جنوبی ۷۵ درصد از گاز ایران را تأمین می‌کند

جواد اوجی در صحن علنی پارلمان گفت: ۳۳ درصد از گاز کشور در حوزه نیروگاه‌ها، ۲۶ درصد در حوزه خانگی و مابقی آن هم در بخش صنعت و صنایع پایین دستی مصرف می‌شود.

جواد اوجی وزیر نفت در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۶ مهرماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون انرژی در مورد ناترازی تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد انرژی کشور به وسیله گاز تأمین می‌شود. روند شدت مصرف انرژی در کشور ما بیشتر از شدت مصرف انرژی در جهان است و با رشد اقتصادی هم همخوانی ندارد.

وی بیان کرد: یکی از مؤلفه‌های مهم ما تأمین امنیت انرژی کشور است که وضعیت تراز گاز کشور در این مسئله تأثیر می‌گذارد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بیش از ۷۵ درصد از تولید گاز خام کشور از طریق میدان پارس جنوبی انجام می‌شود، گفت: در برنامه ششم توسعه مقرر شده بود که میزان تولید گاز کشور افزایش پیدا کند که به دلیل عدم توسعه میادین گازی، این اتفاق نیفتاد.

اوجی ادامه داد: ۳۳ درصد از گاز کشور در حوزه نیروگاه‌ها، ۲۶ درصد در حوزه خانگی و مابقی آن هم در بخش صنعت و صنایع پایین دستی مصرف می‌شود.

وی اظهار داشت: در فصل تابستان و در اوج و پیک مصرف گاز حدود ۱۶۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز داریم اما در فصل زمستان مصرف گاز به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون متر مکعب می‌رسد که به این معناست که مصرف گاز در فصل زمستان نسبت به فصل گرم سال ۴ برابر افزایش می‌یابد.

وزیر نفت تصریح کرد: سالانه ۶ درصد شاهد رشد مصرف گاز در بخش خانگی، ۵ درصد در بخش صنایع و ۴ درصد در بخش نیروگاه‌ها هستیم و در همه این بخش‌ها هر سال رشد مصرف گاز را شاهد هستیم و میزان مصرف گاز در کشور ما بیشتر از میانگین جهانی است.

اوجی تأکید کرد: در فصل سرد سال حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب ناترازی گاز داریم. وزارت نفت در آغاز دولت سیزدهم چالش‌های جدی برای تأمین سوخت داشت چرا که کشور ترکمنستان با ما در زمینه واردات گاز همکاری نمی‌کرد. ما تمام همت و تلاش خود را به کار گرفتیم و همین مسئله باعث شد سال گذشته با وجود ناترازی در بخش گاز، قطع شدن گاز را در کشور نداشته باشیم.

وی گفت: همچنین در آغاز دولت سیزدهم با وضعیتی روبرو بودیم که بیش از ۴ هزار ناوگان سوخت بر از دستور کار خارج شده بود که وزارت نفت یک سری اقدامات جهادی را در دستور کار خود قرار داد. ما در همان ماه‌های کاری خود تعمیرات خطوط انتقال گاز را در دستور کار قرار دادیم و تولید حداکثری گاز را داشتیم به گونه‌ای که نزدیک به ۷۰۵ میلیون مترمکعب گاز از میدان پارس جنوبی برداشت کردیم.

اوجی با اشاره به اینکه علاوه بر این ظرفیت مخازن نیروگاهی خود را افزایش دادیم، گفت: در زمینه دیپلماسی انرژی هم مذاکرات خوبی انجام دادیم و موفق شدیم ۱.۵ تا ۲ میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان وارد کشور کنیم. ما برنامه‌هایی را تدوین کردیم که در فصل سرد امسال نیز از این وضعیت ناترازی گاز به خوبی عبور کنیم.

وزیر نفت تصریح کرد: امسال برای اولین بار فاز ۱، فاز ۱۱ پارس جنوبی را بهره برداری خواهیم کرد. همچنین برای مصرف بهینه و مدیریت تقاضای گاز پیشنهاداتی به دولت در قالب بودجه ۱۴۰۲ دادیم تا تعرفه مشترکان پرمصرف افزایش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که سرمایه گذاری در حوزه گاز افزایش یابد، ما شاهد ناترازی گاز نخواهیم بود. متأسفانه عدم سرمایه گذاری در حوزه گاز طی سالهای گذشته باعث شده است که ناترازی گاز را شاهد باشیم و تقاضای بنده آن است که ۱۰ درصد از سهم صندوق توسعه ملی برای توسعه و سرمایه گذاری در بخش گاز ایجاد شود.

منبع: مهر

https://roydadnaft.ir/17618کپی شد!