واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات‌گازی پالایشگاه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی افتتاح شد

واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات‌گازی پالایشگاه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی با سرمایه‌گذاری بیش از ۷۴ میلیون یورویی صبح امروز (دوشنبه، هفتم شهریورماه) با حضور وزیر نفت به بهره‌برداری رسمی رسید.

ساخت واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات گازی پالایشگاه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی (DMC) با ظرفیت فرآورش روزانه ۸۰ هزار بشکه به‌منظور تکمیل زنجیره ایجاد ارزش افزوده پالایشگاه، کاهش آثار خوردگی ترکیبات مضر موجود بر تأسیسات و تجهیزات پالایشگاهی، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، ارتقا و بهبود کیفیت میعانات گازی، سهولت در بازاریابی، صادرات و… ایجاد شده است.

این پروژه بر پایه دانش فنی و لیسانس پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و مراحل خرید کالا، ساخت، نصب و راه‌اندازی آن در قالب قرارداد (EPCC) به ارزش ۷۴ میلیون یورو و ۲۶۱ میلیارد تومان از سوی مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) اجرا شده است.

ارزش افزوده حاصل از اجرا و راه‌اندازی این واحد، بیش از ۴ دلار به ازای هر بشکه است که سالانه درآمدی بیش از ۱۱۰ میلیون دلار در پی خواهد داشت.

این طرح  برای ۱۷۴ نفر به صورت مستقیم و ۱۲۹ نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد کرده است.

تحقق اقتصاد مقاومتی در شرایط تحریم و رونق تولید ملی، کاهش اثرات خورندگی در تجهیزات پالایشگاهی، کاهش ترکیبات مرکاپتان از میعانات گازی و تولید محصول مطابق با استاندار روز جهانی و … بخش از اهداف اصلی این پروژه است.

https://roydadnaft.ir/16678کپی شد!