جزئیاتی از منافع تفاهمنامه ۴۰میلیارد دلاری ایران و روسیه/ صادرات نفت ایران از ۱میلیون بشکه فراتر رفت

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح جزئیاتی از منافع تفاهمنامه ۴۰میلیارد دلاری ایران و روسیه در حوزه نفت و گاز، از افزایش صادرات نفت خام ایران به بالای ۱میلیون بشکه در روز خبر داد. 

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: شکل‌گیری ارتباط میان ایران و دولت روسیه یکی از برکات دولت سیزدهم است و نتیجه این ارتباط، سفر رئیس‌جمهوری ایران به روسیه و متقابلاً سفر ولادیمیر پوتین به ایران و انجام مذاکراتی سازنده بود و تفاهم‌نامه‌ای که به‌موجب آن قرار است در بخش بالادستی نفت و گاز ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود و به‌طور قطع ضمن ایجاد اشتغالزایی فعال، اثر بسیار گسترده‌ای هم در اقتصاد کشور خواهد داشت.

وی افزود: در مذاکرات منتهی به عقد پیمان برجام، شرکت توتال فرانسه پذیرفته بود که ۵ میلیارد دلار در بخش بالادستی صنعت نفت سرمایه‌گذاری انجام دهد که البته این سرمایه‌گذاری انجام نشد و این شرکت با تحریم آمریکا از ایران خارج شد؛ وقتی این تفاهمنامه ۴۰ میلیارد دلاری را در مقام مقایسه قرار می‌دهیم، می‌بینیم که قرار است روسیه ۸ برابر آن قرارداد را در ایران سرمایه‌گذاری کند.

 مصباحی مقدم با بیان اینکه “متأسفانه سال‌هاست که در بخش بالادستی صنعت نفت سرمایه‌گذاری جدی و اساسی انجام نشده است”، گفت: برخی چاه‌های نفت و گاز بازدهی خود را از دست داده‌اند، اما با سرمایه‌گذاری روس‌ها در بخش بالادستی صنعت نفت به‌زودی شاهد احیای مخازن و بهره‌برداری بیشتر و افزایش تولید و به‌تبع آن رشد صادرات خواهیم بود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزون بر افزایش تولید و صادرات نفت، با توجه به اینکه در روسیه شرکت‌های قدری در زمینه نفت و گاز فعال هستند، این امکان فراهم می‌شود که بتوان تبادل دانش و فناوری کرد و از توانمندی این شرکت‌ها در بخش بالادستی صنعت نفت استفاده کرد.

وی افزود: همکاری شرکت‌های نفتی ایرانی و روسی می‌تواند ارتباط بین دو کشور را عمق و غنا ببخشد؛ افزون بر این کشورهایی که تحت پیمان روسیه هستند نیز از منافع چنین قراردادی بهره‌مند شوند و روابط ایران با این کشورها نیز بهبود ‌می‌یابد.

مصباحی مقدم با ابراز اینکه “در روابط بین ایران و روسیه قرار است روبل و ریال مبنای مبادلات قرار بگیرد”، اضافه کرد: این امر سبب تقویت پول ملی و گسترش صادرات ایران به روسیه نیز خواهد شد و به‌طور قطع ضمن ایجاد اشتغالزایی فعال، اثر بسیار گسترده‌ای هم در اقتصاد کشور خواهد داشت.

وی با اعلام اینکه روس‌ها قرار است در بحث فشارافزایی گاز پارس جنوبی نیز ورود کنند، گفت: سال‌ها قبل‌تر از ایران، قطر با سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی توانست سهم بیشتری از استخراج گاز از این میدان مشترک را به خود اختصاص دهد؛ اما اکنون صنعت نفت ایران نیز می‌تواند با سرعت بیشتری از این حوزه مشترک بهره‌برداری کند و عقب‌ماندگی هم اگر وجود داشته باشد جبران کند.

مصباحی مقدم با اشاره به تلاش‌های دولت سیزدهم برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، خاطرنشان کرد: دیپلماسی فعال سیاسی و اقتصادی دولت سیزدهم سبب شده است که با وجود تحریم‌ها، صادرات نفت خام افزایش پیدا کند و به بالای یک میلیون بشکه در روز برسد؛ البته قیمت نفت و به‌تبع درآمدهای نفتی هم در یک سال اخیر افزایش داشته و همین امر سبب شده است که شاهد کسری بودجه و استقراض از بانک مرکزی نباشیم.

وی ادامه داد: با دیپلماسی سیاسی دولت سیزدهم طی این مدت، همچنین روابط ایران با همسایگان از جمله عمان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان، جمهوری آذربایجان و به‌تازگی ترکیه نیز بهبود یافته است. برقراری ارتباط با پاکستان هم در دستور کار قرار دارد.

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: مسیری که دولت شروع کرده، مسیر حل‌کننده مشکلات است؛ از طرفی روابط خارجی و بین‌المللی ایران به‌خصوص با دو قدرت جهانی چین و روسیه تقویت شده و از طرف دیگر روابط خارجی ایران با همسایگان یکی پس از دیگری در حال بهبود است و از سوی دیگر دولت برای پرداخت تعهدات خود به کارکنانش دست به استقراض از بانک مرکزی نزده است.

وی افزود: به‌زودی شاهد روند رو به کاهش نرخ تورم خواهیم بود و دیری نخواهد گذشت که دولت موفق ‌می‌شود شرایط ثبات اقتصادی را فراهم کند.

https://roydadnaft.ir/15930کپی شد!