اوجی در باکو با معاون نخست وزیر آذربایجان دیدار کرد

وزیر نفت و هیئت همراه در باکو با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان دیدار و درباره مناسبات دو جانبه گفت‌وگو کردند.

جواد اوجی و شاهین مصطفی‌یف امروز (چهارشنبه، ۱۱ خردادماه)  درباره مسائل جاری از جمله ارتقای حجم سوآپ از ترکمنستان و نیز همکاری در توسعه منابع هیدروکربوری دریای خزر بحث و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار همچنین با توجه به مسئولیت وزارت نفت در کمیسیون مشترک با روسیه بعضی از مسائل کلیدی مانند فعال‌سازی و رفع موانع کریدور شمال – جنوب و رفع موانع تجارت میان کشورهای ایران، آذربایجان و روسیه و تسهیل روابط بانکی و استفاده از پول‌های ملی بحث شد.

اوجی امروز (چهارشنبه، ۱۱ خردادماه) برای شرکت در رویدادهای هفته انرژی باکو و مذاکره با مقام‌های حاضر در این رویداد بین‌المللی سه روزه، عازم آذربایجان شد.

این رویدادها یکم تا سوم ژوئن (مصادف با ۱۱ تا ۱۳ خردادماه) با حمایت رسمی وزارت انرژی جمهوری آذربایجان و سوکار برگزار می‌شود. نمایشگاه نفت ‌و گاز کاسپین نخستین نمایشگاهی است که پس از استقلال جمهوری آذربایجان سالانه به‌صورت مداوم برگزار می‌شود و بیش از ۲۵۰ شرکت از سراسر جهان را گردهم خواهد آورد.

جواد اوجی، وزیر نفت در نخستین روز این رویداد بین‌المللی سخنرانی خواهد کرد و در حاشیه آن دیدارهایی دو یا چندجانبه با وزیران و مقام‌های ارشد حاضر خواهد داشت.  

روابط ایران و آذربایجان در دولت سیزدهم که سیاست افزایش همکاری‌های منطقه‌ای را دنبال می‌کند، ارتقا یافته است.

قرارداد سوآپ گاز ترکمنستان از خاک ایران به مقصد آذربایجان همسو با این موضوع هفتم آذرماه امضا و ۱۲ دی‌ماه عملیاتی شد. بر اساس این قرارداد، ایران سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد مترمکعب گاز ترکمنستان را به آذربایجان تحویل می‌دهد.

روابط ایران و آذربایجان در طول تاریخ دارای فراز و فرودهایی بوده، اما آنچه روشن است اینکه دو کشور دارای منافع مشترک در میدان گازی شاه‌دنیز و دریای خزر هستند و هم‌اکنون نیز تأمین پایدار گاز منطقه نخجوان و سوآپ گاز ترکمنستان به مقصد آذربایجان در حال انجام است. ایران و آذربایجان همچنین عضو ائتلاف اوپک پلاس و جی‌ئی‌سی‌اف هستند.

مقام‌های ارشد دو کشور در دولت سیزدهم در چند دور مذاکره‌ و دیداری که داشتند همواره بر گسترش روابط دو کشور در بخش‌های مختلف تأکید کرده‌اند و معتقدند ظرفیت دو کشور برای همکاری بیش از همکاری کنونی است.

شایان یادآوری است که معاون نخست‌ وزیر جمهوری آذربایجان به‌تازگی در سفر اخیر خود به تهران در محل ساختمان مرکزی وزارت نفت با وزیر نفت دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

https://roydadnaft.ir/15059کپی شد!