چین و آرامکو عربستان قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری امضا کردند.

شرکت نفت آرامکو عربستان، امروز (جمعه) در آخرین روز سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور به پکن، قرارداد همکاری برای ایجاد یک شرکت مشترک به ارزش ۱۰ میلیارد دلار امضا کرد.

به گزارش ایرنا از تارنمای ‘سی ان بی سی’ چین، ۳۵ درصد از سهام شرکت جدید را که در چین ایجاد می‌شود آرامکو در اختیار دارد و شرکت‌های نورینکو و پانجین چین به ترتیب ۳۶ و ۲۹ درصد از سهام آن را به خود اختصاص داده اند.

هدف از ایجاد این شرکت در واقع اجرای طرح بزرگ احداث یک مجتمع پتروشیمی و پالایشگاهی در شهر پانجین چین است و ارزش این قرارداد به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد. این شرکت که خواجین آرامکو نامیده می‌شود دارای ظرفیت پالایشی ۳۰۰ هزار بشکه نفت و تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ماده پتروشیمی اتیلن کراکر است.

عربستان بر اساس آمار‌های موجود بزرگترین فروشنده نفت به چین در جهان محسوب می‌شود و ۷۰ درصد از نفت انباشتی این مجتمع را تامین خواهد کرد و پیش بینی می‌شود این مجتمع کار خود را از سال ۲۰۲۴ میلادی شروع کند.

آرامکو هم پس از امضای این توافقنامه اعلام کرده که این بزرگترین طرح با سرمایه گذاری خارجی مشترک با چین محسوب می‌شود و نشان دهنده روابط رو به رشد اقتصادی و تجاری دو کشور است.

آرامکو در بیانیه‌ای آورده است قصد دارد شاخه تجاری خرده فروشی سوخت را نیز ایجاد کند بر این اساس تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی یک شرکت مشترک توسط آرامکو، شرکت نورث خواجین و شرکت ترابری استان لیائونینگ چین ایجاد می‌شود که به تدریج به یک شبکه ایستگاهی فروش سوخت به صورت خرده فروشی در بازار‌های هدف تبدیل خواهد شد.

عربستان سال گذشته میلادی اعلام کرد که یک سهم ۴۰۰ هزار بشکه‌ای روزانه نفت را در پالایشگاه جزیره جوشان در استان جه جیانگ در شرق چین برعهده می‌گیرد و مقداری نفت نیز در اختیار گروه نفتی و انرژی رونگ شونگ چین قرار می‌دهد.

عربستان در حال برداشتن گام‌های بلندتری است آرامکو اعلام کرده که به دنبال خرید ۲۰ درصد از سهام پالایشگاه هیوندا اویل بانک کره جنوبی است با پاکستان قرارداد ساخت یک پالایشگاه امضا کرده است و قصد دارد تامین مالی ۲۷ میلیارد دلاری را برای مجتمع پتروشیمی در مالزی برعهده گیرد این کشور می‌گوید که به دنبال اجرای برخی طرح‌های پتروشیمی و انرژی نیز در هند است.

«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان از روز گذشته به چین سفر کرده است سفر دو روزه او امروز به پایان می‌رسد.


https://roydadnaft.ir/954کپی شد!