روزنامه آرمان: حقوق مردم تنها کفاف ۱۰ روز از مخارج آنها را می‌دهد

روزنامه آرمان در گزارشی با انتقاد از گرانی‌های اخیر نوشت: جمله «چقدر گران شده است» این روزها مدام از زبان شهروندان ایرانی که به قصد خرید سری به بازار می‌زنند، اما با سبد خالی به خانه بازمی‌گردند، شنیده می‌شود. به‌تعبیری، حذف بسیاری از اقلام از سبد خرید مردم تقریبا به یک امر عادی بدل شده است.

جهش قیمتی کالاهای مختلف در پی تحولات اخیر ارزی سبب شده تا قدرت خرید مردم به شدت کاهش یابد؛ کارشناسان می‌گویند قدرت خرید مردم ۶۵ تا ۷۰ درصد پایین آمده و درآمد آنها کفاف هزینه‌های تنها ۱۰ روز از ماه را می‌دهد.

التهابات ارزی در نیمه اول امسال به دنبال صدور بخشنامه‌های متعدد ارزی و تشدید نگرانی‌ها از بابت بازگشت تحریم‌های خارجی به اوج خودش رسید. تغییر و تحولات انجام شده در سکانداری بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت تا حدودی سبب شد تا بازار بار دیگر به تعادل برسد و قیمت‌ها سیر نزولی را در پیش گرفتند. با این حال، در روزهای پایانی سال قیمت‌ها در بازارهای مختلف میل به افزایش پیدا کرده‌اند که تشدید «تقاضا» در پایان سال دلیل عمده آن اعلام می‌شود.

در روزهای پایانی سال قیمت‌ها بار دیگر اوج گرفته است و اینبار جدای از گرانی افسارگسیخته مسکن، خودرو، طلا و سکه، فروش کاهو ۱۵ هزار تومانی یا گوشت ۱۰۰ هزار تومانی باعث شگفتی مردمی شده که دستمزد آنها تنها در حدود ۳۰ درصد از نیازهای آنها را تامین می‌کند.

https://roydadnaft.ir/897کپی شد!