بیژن زنگنه: اگر افزایش تولید بنزین پیام مقاومت و ایستادگی ندارد پس چه معنایی دارد؟!

وزیر نفت:آمریکا در این دوره برخلاف دوره گذشته نتوانست روی محدودیت بنزین ایران تمرکز کند چون در این زمینه توانستیم ظرفیت تولید بنزین را افزایش دهیم.

ایران هم‌اکنون صادرکننده بنزین است، اما بنزین عمدا صادر نمی‌کنیم زیرا می‌خواهیم ذخایر بنزین کشور خود را بالا ببریم.

در سال ۹۱، بنزین با کیفیت یورو در کشور نداشتیم اما در حال حاضر این میزان با کیفیت یورو ۴ و ۵ به ۷۶ میلیون در روز رسیده که بسیار نزدیک به مصرف کشور است.

برای ۲ میلیون بشکه نفت و میعانات موافقت اصولی و تخصیص خوراک داریم که بخش عمده‌ای از آن پالایشگاه کوچک است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس بخشی از زنجیره پارس جنوبی است، اجرای فاز ۴ پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌زودی آغاز می‌شود.

ادعا زیاد می‌شود که اعتقاد زیاد به ساخت پالایشگاه نیست، افزایش این میزان تولید بنزین چه معنایی دارد؟ اگر افزایش این میزان پیام مقاومت و ایستادگی ندارد پس چه معنایی دارد؟! یا گفته می‌شود اعتقاد به توسعه پالایش نداشتیم، پس اگر داشتیم چه می کردیم؟!

ظرفیت پذیرش خوراک در پالایشگاه‌های نفت ایران یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز بود که با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ۴٠٠ هزار بشکه به این ظرفیت افزوده شد و به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه رسید و این مطابق با افزایش ٢٠ درصدی ظرفیت پالایش فرآورده در کشور است.

پارس جنوبی ۲ زنجیره پتروشیمی و پالایشی دارد که پالایشگاه ستاره خلیج فارس بخشی از زنجیره پالایشی پارس جنوبی است که با افتتاح فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ظرفیت آن روزانه ١٢٠ هزار بشکه افزایش یافته است و به بیش از ۵٠٠ هزار بشکه در روز می‌رسد.

کلنگ آغاز پروژه ساخت فاز چهارم پالایشگاه به زمین زده می‌شود، البته می‌توانستیم امروز با حضور رئیس‌جمهور مراسم آغاز به‌کار ساخت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را آغاز کنیم، اما قصد نداشتیم این کار نمایشی باشد.

https://roydadnaft.ir/830کپی شد!