دومین سکوی فازهای ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی پس از بارگیری و انتقال به دریا، عصر روز پنج شنبه، ٢۵ بهمن ماه، در موقعیت خود در خلیج فارس نصب شد.

به گزارش رویداد نفت و به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، شناور HL5000 عملیات نصب سکوی اقماری ٢۴A با وزنی معادل ٢٣٠٠ تن را در دریا به پایان رسانده و پس از اتمام مراحل نصب سازه های پل و مشعل با توجه شرایط جوی حداکثر در مدت دو هفته، بهره برداری و تولید گاز  از این سکو آغاز می شود.

این سکو، برای حمل به میدان گازی پارس جنوبی با روش push pull بر روی شناور FLB124 بارگیری شده بود.

با بهره برداری از این سکو، روزانه ١۴.٢ میلیون متر مکعب معادل یک دوم یک فاز استاندارد گازی پارس جنوبی به توان تولید گاز کشور افزوده می شود.

ماه گذشته نیز سکوی اصلی فاز ٢٢ پارس جنوبی با همین میزان ظرفیت، به تولید رسیده و گاز آن به پالایشگاه این طرح گازی ارسال شده بود.

مجری فازهای ٢٢ تا٢۴ پارس جنوبی اظهار کرد: سکوی ٢۴A در بخش راه اندازی دارای بیشترین مقدار پیشرفت در بین سکوهایی است که تاکنون برای نصب در میدان پارس جنوبی به دریا منتقل شده است.

فرهاد ایزدجو با اشاره به انجام بیش از دو میلیون و٧٠٠ هزار نفر ساعت کار اجرایی در عملیات ساخت، درباره مشخصات فنی سکوی A ٢۴ یادآور شد: در این سکو حدود ٣١ هزار اینچ- قطر عملیات لوله کشی، بالغ بر ٩٠ کیلومتر کابل کشی برق و ابزار دقیق و ٣٠٧٧ متر عملیات تیوبینگ انجام شده است.

ایزدجو اعلام کرد: کلیه مراحل مهندسی، ساخت، نصب و راه اندازی سکوی A ٢۴، از سوی متخصصان ایرانی انجام شده و بخش عمده ای از کالاها و تجهیزات مورد نیاز این سازه از منابع تولید کننده داخلی تأمین شده است.

وی تأکید کرد که رعایت موارد ایمنی در مرحله اجرا و راه اندازی در بخش کارفرما و پیمانکار حوزه فراساحل در قالب دستورالعمل های ایمنی ابلاغی از سوی شرکت ملی نفت ایران، صورت می گیرد.

طرح توسعه فازهای ٢۴-٢٢ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع(ال پی جی)، ۲۷۵٠تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

https://roydadnaft.ir/720کپی شد!