خداحافظی قطر با اوپک، ایران را تهدید می‌کند؟

بیش از دو ماه از اولتیماتوم قطر برای خروج از اوپک می‌گذرد و کماکان خبری از این جدایی نیست، ولی تب تاب بازار  LNG و گاز  جهانی، ناشی از ورود اختصاصی  قطر به آن همچنان بیدار است و همه در انتظار وقوع  تاثیرات این افزایش تولید چشمگیر گازی هستند، حال باید دید اما باید دید خروج قطر از اوپک چه پیامدی برای ایران و صنعت گاز آن خواهد داشت ؟

اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی بود که قطر اعلام کرد تصمیم دارد ژانویه ۲۰۱۹ از اوپک خارج شود. این کشور به مدت ۵۸ سال، یعنی از سال ۱۹۶۱ تا ۲۰۱۹ عضو اوپک بوده است. خروج قطر از اوپک در قیمت جهانی نفت تاثیر چندانی نخواهد داشت چرا که قطر تنها نفت زیادی ندارد و بیشتر به منابع گازی دسترسی دارد.

پیش از این سعد شریده الکعبی وزیرانرژی، تصمیم قطر مبنی بر خروج از اوپک را با مشکلات “فنی” توضیح داد و تأکید کرد که این تصمیم هیچ انگیزه‌ی سیاسی را ندارد وقطر قصد دارد تا در زمینه تولید گاز طبیعی مایع متمرکز شود: تولید سالانه از ۷۷ میلیون تن به ۱۱۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت. در واقع، قطر کوچک از نظر تولید گاز طبیعی پس از ایالات متحده، روسیه و ایران چهارم است و تولید و صادرکننده اول گاز طبیعی مایع در جهان است.

اما نکته ای که برای ایران می‌تواند به منزله زنگ خطری باشد و باید مسئولین توجه ویژه ای به آن داشته باشند این است که، این سر‌مایه‌گذاری ویژه قطر در حوزه گاز  می‌تواند میدان‌های مشترک گازی ایران با قطر را نیز تحت الشعاع خود قرار دهد.
از سویی دیگر، تلاش قطر برای سرمایه‌گذاری در این بخش و همزمانی آن با تحریم‌های آمریکا علیه ایران و خروج شرکت‌های اروپایی از این کشور می‌تواند ایران را با مشکل اساسی در استخراج گاز از این میادین  روبه‌رو کند.

به گفته منابع آگاه،  ایران به این زودی‌ها نمی‌تواند برای این میدان گازی مشترک کاری کند اما قطر تا همین جای کار، ۲ برابر و نیم ایران از میدان گازی پارس جنونی یا  همان گنبد شمالی برداشت گاز داشته است.

حال باید دید ایران در مقابل این تصمیم قطر هر چند که هنوز عملی نشده است چه تدبیری خواهد اندیشید، و حال که قطر نفت چندانی ندارد و حالا همه تلاش‌ خود را بر استخراج گاز از پارس جنوبی متمرکز خواهد کرد و عزمش را جزم کرده که سال ۲۰۲۴ بهره‌برداری از پارس جنوبی را تا ۱۱۰ میلیون تن در سال برساند، ایران شرایط سختی برای مقابله با وضعیت کنونی خواهد داشت زیرا  ایران تا همین جای کار هم منابع زیادی از گاز را در این میدان مشترک از دست داده است.

https://roydadnaft.ir/711کپی شد!