۹۸درصد نیاز کاتالیست کشور از داخل تأمین می‌شود/ بومی‌سازی ۵ کاتالیست باقیمانده تا پایان ۱۴۰۳

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۹۸درصد نیاز کشور به کاتالیست از داخل کشور تأمین می‌شود، گفت: امیدواریم تا پایان سال فرایند بومی‌سازی کاتالیست‌های باقیمانده با مشارکت‌ دانش‌بنیان‌های ایرانی نهایی شود.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۹۸درصد نیاز کشور به کاتالیست از داخل کشور تأمین می‌شود، گفت: امیدواریم تا پایان سال فرایند بومی‌سازی کاتالیست‌های باقیمانده با مشارکت‌ دانش‌بنیان‌های ایرانی نهایی شود.

به گزارش رویداد نفت، مجید دفتری در همایش «انتقال فناوری و بومی‌سازی کاتالیست‌های صنایع پالایشی، پتروشیمی و گاز» که صبح مروز سه‌شنبه، ۱۹ تیر با حضور جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، و جمعی از نمایندگان شرکت‌های ایرانی فعال در صنعت کاتالیست در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برگزار شد، بیان کرد: هم‌اکنون حدود ۱۵ شرکت بزرگ تولیدکننده کاتالیست مورد نیاز صنایع پتروشیمی و پالایشی در کشور فعال است.

وی گفت: تا سال ۱۳۹۰، ۱۳ کاتالیست و جاذب در کشور تولید می‌شد که این تعداد در سال ۱۴۰۲ به ۹۲ نوع رسید. هم‌اکنون داخلی‌سازی پنج نوع کاتالیست باقی مانده است که در این زمینه با پنج دانشگاه کشور در حال کار تحقیقاتی هستیم.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با تأکید بر اینکه به لحاظ ارزش، ۹۸درصد نیاز کشور به کاتالیست صنایع نفتی از داخل تأمین می‌شود، افزود: با امضای تفاهم‌نامه امروز، چهار کاتالیست جدید دیگر در داخل کشور رونمایی خواهد شد و امیدواریم برای تولید نسل‌های جدید کاتالیست در داخل کشور نیز به تفاهم برسیم.

دفتری با اشاره به اینکه صنعت کاتالیست ایرانی به خودش مغرور است که ۹۸درصد کاتالیست موردنیاز صنایع مختلف بومی‌سازی شده است، تصریح کرد: هم‌اکنون ۴۰درصد کاتالیست‌های جهان را آمریکا و کانادا، ۲۳درصد را اروپا، ۲۰درصد را آسیا و ۹درصد را خاورمیانه در اختیار دارند.

وی تأکید کرد: حرکت به‌سمت انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه صنایع تبدیلی باید در دستور کار سیاست‌های کشور قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تصریح کرد: بخش قابل توجهی از کالاها و تجهیزات دوار صنایع پتروشیمی در داخل کشور بومی‌سازی شده است و امیدواریم تا پایان امسال و با حرکت جهشی، پنج کاتالیست تازه را هم بومی‌سازی و تولید کنیم.

https://roydadnaft.ir/32081کپی شد!
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.