بیانیه پایانی سی‌وهفتمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس

وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس با انتشار بیانیه‌ای در سی‌وهفتمین نشست خود با هدف بهبود ثبات بازار نفت بر تداوم توافق «بیانیه همکاری» تأکید کردند.

وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس با انتشار بیانیه‌ای در سی‌وهفتمین نشست خود با هدف بهبود ثبات بازار نفت بر تداوم توافق «بیانیه همکاری» تأکید کردند.

به گزارش رویداد نفت به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، سی‌وهفتمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک روز یکشنبه، ۱۳ خرداد از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد.

با توجه به تعهد مستمر کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در بیانیه همکاری (DoC) به‌منظور دستیابی و حفظ ثبات بازار نفت و در عین حال هدایت بازار نفت برای بلندمدت، همسو با رویکرد موفق به‌دلیل اقدام‌های محتاطانه، فعالانه و پیشگیرانه که به‌طور مداوم ازسوی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در بیانیه همکاری پذیرفته شده است، اعضا تصمیم گرفتند:

۱. بر چهارچوب توافقنامه همکاری که در دهم دسامبر ۲۰۱۶ (شنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۵) امضا و در نشست‌های بعدی تأیید شد و در عین حال منشور همکاری اوپک و غیراوپک که در دوم ژوئیه ۲۰۱۹ (سه‌شنبه، ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸) امضا شده است، تأکید شد.

۲. مجموع تولید نفت خام کشورهای عضو اوپک و غیراوپک حاضر در بیانیه همکاری از یکم ژانویه سال ۲۰۲۵ میلادی تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۵ مطابق جدول پیوست (۳۹ میلیون و ۷۲۵ هزار بشکه در روز) تمدید شود.

۳. دوره ارزیابی ازسوی سه منبع مستقل تا پایان نوامبر ۲۰۲۵ تمدید و به‌عنوان راهنمایی برای سطوح تولید مرجع در سال ۲۰۲۶ استفاده شود.

۴. ضمن تأکید بر حق قانونی کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس (JMMC) اختیار قانونی تمدید شد تا به دقت شرایط بازارهای جهانی نفت، مقدار تولید و سطح پایبندی اعضا به سطح تولید تعیین شده در بیانیه همکاری را با کمک کمیته فنی مشترک (JTC) و دبیرخانه اوپک زیر نظر داشته باشند. افزون بر این نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس هر دو ماه یکبار برگزار شود.

۵. نشست وزیران نفت و انرژی اوپک و غیراوپک هر ۶ ماه یکبار مطابق نشست‌های عادی برنامه‌ریزی شده اوپک برگزار شود.

۶. به کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس (JMMC) اختیار داده شد نشست‌های بیشتری برگزار کند یا در صورت نیاز برای رسیدگی به تحولات بازار نفت درخواست برگزاری نشست وزارتی اوپک‌پلاس را ارائه دهد.

۷. پایبندی به بیانه همکاری با توجه به سطح تولید نفت خام، باید بر اساس اطلاعات هفت منبع ثانویه و روش اعمال شده برای کشورهای عضو اوپک پایش شود.

۸. بر اهمیت حیاتی پایبندی به بیانیه همکاری و جبران تخطی‌ها از سطح تولید تعیین شده در جدول پیوست و در عین حال سطوح تولیدی از پیش تعیین شده تصریح شود.

۹. سی‌وهشتمین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس یکم دسامبر ۲۰۲۴ (یکشنبه، ۱۱ آذرماه ۱۴۰۳) برگزار شود.

 

بیانیه پایانی سی‌وهفتمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس

* افزایش تولید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای مدنظر امارات به تدریج از ژانویه ۲۰۲۵ تا پایان سپتامبر سال ۲۰۲۵ اعمال می‌شود.
* سطح تولید مدنظر پیش از اعمال هرگونه تولید بیشتر خواهد بود.

https://roydadnaft.ir/31565کپی شد!