پاکستان: تحریم‌های آمریکا ارتباطی با خط لوله انتقال گاز ایران ندارد

وزیر نفت و نیروی پاکستان با تاکید بر تعهد کشورش به تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران گفت: تحریم‌های آمریکا قابل اعمال بر این پروژه مشترک گازی نیست.

وزیر نفت و نیروی پاکستان با تاکید بر تعهد کشورش به تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران گفت: تحریم‌های آمریکا قابل اعمال بر این پروژه مشترک گازی نیست.

به گزارش رویداد نفت، به نقل از  اکسپرس تریبیون، محمد علی طی کنفرانس مطبوعاتی در اسلام‌آباد در آستانه پایان کار دولت موقت پاکستان درباره آخرین وضعیت خط لوله انتقال گاز از ایران گفت: احداث ۸۰ کیلومتر خط لوله در خاک پاکستان اجرا خواهد شد و تکمیل آن حدود یکسال و نیم به طول خواهد انجامید.

وی افزود: پاکستان در سال ۲۰۰۹ قرارداد خط لوله گاز را با ایران امضا کرده و موظف است این پروژه را طبق این توافق تکمیل کند.

محمد علی گفت: پاکستان قصد احداث خط لوله در داخل خاک خود را دارد و در حال حاضر آن را به ایران متصل نکرده است لذا اسلام‌آباد تصور نمی کند که تحریم‌های آمریکا بر این پروژه قابل اعمال باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تحریم های آمریکا، پاسخ داد که از آنچه آمریکایی ها در رابطه با پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان می خواهند، بی اطلاع است.

با این حال وزیر نفت پاکستان تاکید کرد که ساخت خط لوله در داخل خاک این کشور عملیاتی خواهد شد هرچند اتصال آن با ایران برای تامین گاز به زمان نیاز دارد.

روزنامه اکسپرس تریبیون نوشت: کارشناسان می گویند که تصمیم اسلام‌آباد برای آغاز کار پروژه خط لوله گاز در خاک خود تاکتیکی برای به تعویق انداختن جریمه ناشی از تاخیر در عمل به تعهدات خود تحت توافق رسمی با تهران است در عین حال موافقت اخیر کمیته انرژی پاکستان نشان دهنده تعهد این کشور به پیشبرد پروژه های انرژی با تمرکز بر بخش اولیه ساخت ۸۰ کیلومتری خط لوله در داخل پاکستان است که مرتبط با پروژه مشترک گازی با جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

پس از تایید طرح احداث خط لوله گاز از بندر گوادر تا مرز ایران توسط کمیته انرژی پاکستان، اکنون کابینه دولت این کشور نیز با اجرای آن که گام جدید اسلام‌آباد برای پیشبرد پروژه مشترک گازی با تهران تعبیر می‌شود، موافقت کرد.

وزارت نفت پاکستان هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای تکمیل پروژه مشترک گازی با جمهوری اسلامی ایران را موجب تقویت امنیت انرژی آن کشور دانست و اعلام کرد که کمیته انرژی در کابینه دولت پاکستان با طرح احداث خط لوله ۸۱ کیلومتری از «بندر گوادر» تا مرز مشترک پاکستان با ایران موافقت کرده است.

در بیانیه مذکور افزوده شد: همه بخش‌های مربوطه در پاکستان برای پیشبرد این پروژه در راستای اطمینان از تامین گاز برای مردم پاکستان و در نتیجه رفع نیازهای فزاینده انرژی این کشور، رویکرد مثبتی دارند.

https://roydadnaft.ir/30261کپی شد!