صرفه جویی ۲.۷ میلیارد دلاری هند از خرید نفت روسیه

واردات نفت ارزان روسیه در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۳، حدود ۲.۷ میلیارد دلار صرفه جویی برای هند به همراه داشت و به حمایت از رشد اقتصادی این کشور کمک کرد.

واردات نفت ارزان روسیه در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۳، حدود ۲.۷ میلیارد دلار صرفه جویی برای هند به همراه داشت و به حمایت از رشد اقتصادی این کشور کمک کرد.

به گزارش رویداد نفت، نفت خام از نظر ارزش، حدود یک سوم از کل واردات هند، به حساب می آید. این کشور که سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است، امسال، جای اروپا را به عنوان بزرگترین خریدار نفت روسیه که از طریق دریا حمل می شود، گرفته است.

دسترسی به نفت ارزان روسیه، به هند امکان داده است واردات نفت از خاورمیانه که قیمت گریدهای نفتی آن پس از آغاز کاهش عرضه اضافی عربستان سعودی از ژوئیه، افزایش پیدا کرده بودند را کمتر کند.

طبق آمار وزارت بازرگانی هند، این کشور در فاصله ژانویه تا دسامبر، ۶۹.۰۶ میلیون تن معادل ۱.۸۵ میلیون بشکه در روز نفت از روسیه، وارد کرده است.

بر اساس محاسبات رویترز که بر مبنای آمار وزارت بازرگانی هند بوده است، میانگین قیمت نفت روسیه که به پالایشگاههای هندی تحویل داده شده است، طی این مدت، ۵۲۵ دلار و ۶۰ سنت در هر تن بود.

در مقابل، میانگین قیمت نفت عراق که کیفیت مشابه نفت اورال روسیه را دارد، در همین مدت، ۵۶۴ دلار و ۴۶ سنت بود. این اختلاف قیمت به منزله ۲.۷ میلیارد دلار صرفه جویی برای هند است که در صورت خرید نفت عراق، مجبور بود پرداخت کند.

روسیه، جای عراق را به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به هند گرفته و عربستان سعودی به جایگاه سوم، تنزل پیدا کرده است.

 

https://roydadnaft.ir/28434کپی شد!