جزئیات توافق چهارگانه دو غول پتروشیمی ایران

هلدینگ خلیج فارس و تاپیکو به‌طور مشترک به بالادستی نفت ورود می‌کنند

هلدینگ‌های خلیج فارس و تاپیکو بر سر اقدام‌های مشترک در چهار حوزه به‌منظور سرمایه‌گذاری‌های کلان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران توافق کردند.

هلدینگ‌های خلیج فارس و تاپیکو بر سر اقدام‌های مشترک در چهار حوزه به‌منظور سرمایه‌گذاری‌های کلان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران توافق کردند.

به گزارش رویداد نفت به نقل از شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو)، نشست مشترک مدیران ارشد هلدینگ تاپیکو و هلدینگ خلیج فارس روز سه‌شنبه (۱۶ آبان‌ماه) با حضور عبدالعلی علی‌عسکری، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بابک افقهی، سرپرست تاپیکو و معاونان دو شرکت برگزار شد.

افقهی در این نشست با اشاره به لزوم هم‌افزایی برای رسیدن به قله‌های بالاتر و حل مشکلات افزود: باید در مجموعه تاپیکو برای رفع مشکلات و نگرانی‌های موجود در زمینه ناترازی‌های مصارف و منابع تأمین اجتماعی و حرکت به سمت کاهش کسری تراز عملیاتی آینده اقدام‌های جهشی سرلوحه کار قرار گیرد و ما در این زمینه عزم جدی داریم با انتخاب شریکان راهبردی در زنجیره ارزش صنعت خود، اقدام‌های اساسی را انجام دهیم.

وی با اشاره به لزوم توجه جدی به اصلاح پورتفوی تاپیکو و ضرورت ورود این هلدینگ به حوزه بالادستی نفت و گاز به سرلوحه قرار دادن توسعه صادرات به‌عنوان موتور محرکه تولید، جذب منابع و افزایش سرمایه‌گذاری در صنایع با ارزش افزوده بالا در پایین‌دست و توسعه محصول شرکت‌های گروه تأکید کرد.

براساس این گزارش، در این نشست، طرف‌ها ضمن مرور ظرفیت‌های بسیار مطلوب موجود و زمینه‌های همکاری‌ دو هلدینگ در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، بر تدوین دقیق نقشه راه مشترک این دو هلدینگ در حوزه‌های اقتصادی توافق کردند.

از جمله توافق‌های نقشه راه دو غول پتروشیمی ایران، همسو با راهبرد دولت سیزدهم مبنی بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای توسعه بخش بالادستی نفت و گاز، سرمایه‌گذاری مشترک در توسعه میدان‌های نفت و گاز بود که به‌معنای ورود آنها به بخش بالادستی صنعت نفت است.

ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات و مسائل برخی از واحدهای پتروشیمی که زنجیره ارزش آنها در این دو هلدینگ مشترک است از دیگر موارد مورد توافق مدیران هلدینگ تاپیکو و خلیج فارس است. بر مبنای این توافق، از ظرفیت‌های موجود در زنجیره تولید و تأمین تاپیکو و خلیج فارس به‌منظور سامان‌دهی واحدهای زیرمجموعه دو هلدینگ استفاده خواهد شد.

سومین توافقی که میان هلدینگ‌های تاپیکو و خلیج فارس انجام شد، مربوط به صنعت لاستیک‌ است. از آنجا که تاپیکو تنها هلدینگ دارای زنجیره به نسبت کاملی از زنجیره تولید لاستیک در ایران است، قرار شد موضوع مشارکت دو هلدینگ در این صنعت راهبردی بررسی کارشناسی شود.

چهارمین توافق دو هلدینگ پتروشیمی ایران در مورد کاهش هزینه‌های لجستیک و انبارداری بود. به این ترتیب هلدینگ‌های تاپیکو و خلیج فارس با توجه به نزدیکی جغرافیایی بسیاری از شرکت‌های آنها، در حوزه بهره‌برداری از توان لجستیک و مخازن ذخیره‌سازی شرکت‌های یکدیگر، راهکارهای مشارکت هرچه بیشتر را بررسی خواهند کرد که سبب کاهش خیره‌کننده هزینه‌های لجستیک و انبارداری آنها خواهد شد.

https://roydadnaft.ir/28392کپی شد!