اعضای هیئت رئیسه تفحص از پتروشیمی‌ها انتخاب شدند

نماینده محلات در مجلس از انتخاب اعضای هیئت رئیسه تحقیق و تفحص از پتروشیمی‌ها خبر داد.

نماینده محلات در مجلس از انتخاب اعضای هیئت رئیسه تحقیق و تفحص از پتروشیمی‌ها خبر داد.

به گزارش رویداد نفت، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی از انتخاب اعضای هیئت رئیسه تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت‌های پتروشیمی دولتی در فروش و صادرات محصولات در اولین جلسه این هیئت، خبر داد.

وی با بیان اینکه پیش از این در جلسه کمیسیون صنایع مجلس اعضای ۱۵ نفره هیئت تفحص از پتروشیمی‌ها انتخاب شده بودند، افزود: با رأی اعضا علی‌اکبر کریمی نماینده اراک به عنوان رئیس و حجت الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا نماینده سنقر و حجت الله فیروزی نماینده فسا به عنوان نواب اول و دوم و همچنین بنده نیز به عنوان دبیر این هیئت انتخاب شدم.

نماینده محلات در مجلس با بیان اینکه نحوه فروش و عرضه و صادرات محصولات پتروشیمی‌ها و نحوه بازگشت ناشی از صادرات از جمله محورهای تفحص است، گفت: پس از تعیین اعضای هیئت رئیسه عملا کار هیئت آغاز شده و مکاتبات با دستگاه‌های نظارتی و بررسی‌ها و بازدید‌های لازم جهت تهیئه گزارش تحقیق و تفحص آغاز می شود.

حجت الاسلام سلیمی بیان کرد: نمایندگان در جلسه علنی ۲۴ مرداد ماه با ۱۳۴ رأی موافق، ۳۷ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۳ نماینده حاضر با تفحص از عملکرد شرکت‌های پتروشیمی دولتی در فروش و صادرات محصولات موافقت کرده بودند.

به گزارش تسنیم، رسیدگی به طرح تحقیق  و تفحص از عملکرد پتروشیمی‌ها در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی روز (۲۴ مرداد ماه) قرار داشت که مجتبی رضاخواه نماینده تهران در جلسه علنی درباره محورهای این تفحص گفت: اتفاقاتی در نحوه فروش و صادرات محصولات پتروشیمی های دولتی رخ داده که باید بررسی کنیم علت این اتفاقات چه بوده است. ۴ وزارتخانه نفت، آموزش و پرورش، دفاع و کار به صورت مستقیم یا زیرمجموعه های آن ها شرکت های تولید پتروشیمی دارند که محصولاتشان را به کشورها صادر می‌کنند.

وی در این جلسه مجلس گفت که در صورتی محصول شرکت ها با خوراک متانول با نازل ترین قیمت فروخته می شود که اگر گاز متانول صادر شود ۳ میلیارد تومان سود می کنیم اما سود شرکت‌های مذکور تنها ۲ میلیارد است. اگر شرکت های تولیدکننده در چین به جای رقابت با قیمت هماهنگ اقدام کنند چنین مشکلاتی نخواهیم داشت.

رضاخواه با تاکید بر اینکه باید نحوه فروش محصولات پتروشیمی را بررسی کنیم، افزود: باید تصمیم حاکمیتی در خصوص مدیریت شرکت‌های پتروشیمی دولتی اتخاذ شود.

 

https://roydadnaft.ir/27280کپی شد!