خط دوم انتقال گاز چلوند – اردبیل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

معاون شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: خط دوم انتقال گاز استان اردبیل (چلوند- اردبیل) نیمه دوم سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید

معاون شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: خط دوم انتقال گاز استان اردبیل (چلوند- اردبیل) نیمه دوم سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید

به گزارش رویداد نفت، علیرضا شکوهیان روز پنجشنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی خط انتقال دوم گاز استان اردبیل از اجرای ۱۰۵ پروژه گازرسانی در مناطق مختلف کشور خبر داد و گفت: برای عملیات اجرایی خط لوله گاز چلوند- اردبیل ۱۴ هزار میلیارد ریال هزینه خواهد شد.

وی افزود: لوله‌های مورد نیاز برای احداث این خط انتقال تامین شده و اگر کارها خوب پیش برود پروژه در سه ماهه دوم ۱۴۰۳ به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون شرکت مهندسی و توسعه گاز کشور اضافه کرد: این پروژه با هدف ایجاد پایداری و انعطاف عملیاتی در گاز استان و تامین کسری گاز مجتمع‌های گلخانه‌ای مغان و خدا آفرین اجرا می‌شود.

وی هوشمندسازی ، ذخیره‌سازی ، بهینه‌سازی و مقاوم‌سازی را چهار تکلیف شرکت مهندسی و توسعه گاز کشور اعلام کرد و افزود: ذخیره‌سازی سبب نجات اروپا در جنگ اوکراین شد و هوشمندسازی نیز برای مقابله با دشواری‌های کار بسیار مهم است.

علی نیکزاد ، نماینده مردم اردبیل ، نیر ، نمین و سرعین نیز در این آیین با بیان اینکه با توسعه زیرساخت‌ها و نیروی انسانی می‌توان منطقه را متحول کرد، گفت: در حال حاضر ظرفیت گاز استان ۱۱ میلیون متر مکعب است و با احداث خط دوم، ظرفیت گاز استان به ۲۵ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: با احداث این خط ضمن ایجاد پایداری در شبکه، گاز مورد نیاز برای توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و صنایع به‌ویژه در شمال استان اردبیل تامین خواهد شد.

نماینده مردم اردبیل ، نیر ، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلانی با بیان اینکه اقدامات زیرساختی در سال‌های آینده اثرات خود را نشان می‌دهد، گفت: در این راستا راه‌آهن اردبیل – میانه ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن ۲۰ هزار میلیارد ریال نیاز است.

نیکزاد خاطرنشان کرد: این پروژه ریلی با داشتن بیش از ۲۵ دهنه تونل تمرین سخت برای اجرای پروژه‌های ریلی کشور به شمار می‌رود و انتظار می‌رود با تامین منابع مورد نیاز به بهره‌برداری برسد ، ضمن اینکه اتصال این پروژه به پارس‌آباد در شمال استان هم قانون بودجه پیش‌بینی شده است.

وی همچنین گفت: در حوزه حمل و نقل کارهای بزرگی در استان در حال انجام است به طوری که با تمهیدات اتخاذ شده در حال حاضر هر هفته ۵۶ پرواز از فرودگاه اردبیل برقرار شده است و در حوزه جاده نیز کارهای بزرگی در حال انجام است.

نماینده مردم اردبیل ، نیر ، نمین و سرعین همچنین از برنامه‌ریزی برای تامین انتقال ۵۰ میلیون متر مکعب آب از سد شهریار به مرکز استان خبر داد.

خط دوم انتقال گاز نجات‌بخش واحدهای تولیدی استان است

حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی ، نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: اردبیل از استان‌های نوپای کشور است و با توجه به شرایط اقلیمی و تجربه دمای ۳۰ درجه زیر صفر این استان به اجرای این پروژه نیاز داشت.

وی با تاکید بر لزوم توسعه و تکمیل زیرساخت‌های استان ادامه داد: اردبیل در انتهای خط انتقال گاز قرار دارد و هم برای جلوگیری از افت فشار گاز و هم برای تامین گاز مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی اجرای این پروژه بسیار حیاتی بود و اجرای آن نجات بخش واحدهای تولیدی و صنعت استان خواهد بود.

 

https://roydadnaft.ir/27278کپی شد!