طوفان شن و ماسه هم مانع تولید گاز در خانگیران نمی شود

منطقه عملیاتی خانگیران به جهت موقعیت جغرافیایی دستخوش عوامل طبیعی اعم از طوفان شن و ماسه ،سرمای شدید و کولاک و بوران و گرمای طاقت‌فرسای تابستان قرار دارد، ولی با این همه جریان تولید گاز بدون لحظه ای وقفه در حال انجام است.

به گزارش پایگاه خبری رویداد نفت به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، منطقه عملیاتی خانگیران از توابع شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق به عنوان تنها تامین کننده گاز شمال شرق و شمال کشور به جهت موقعیت جغرافیایی دستخوش عوامل طبیعی اعم از طوفان شن و ماسه ،سرمای شدید و کولاک و بوران و گرمای طاقت‌فرسای تابستان قرار دارد،  ولی با این همه جریان تولید گاز بدون لحظه ای وقفه در حال انجام است.

شاهد این گفته طوفان اخیر در شهرستان سرخس است  که در مجاورت منطقه عملیاتی خانگیران واقع  می باشد و طوفان باعث مسدود شدن جاده سرخس مشهد و تلفات مالی و جانی شده  است. ( لینک خبر خبرگزاری فارس )از دیگر مصائب کار در این منطقه می توان به حوادث جاده ای اشاره کرد که به نوع بافت و ساختار جاده کوهستانی با پیچ های تند و هولناک اشاره کرد که گویا گریزی از مرگ در این جاده نیست و هر ساله  خانواده های هموطنان این خطه را داغدار عزیزانشان می کند .

بر اساس این گزارش ، علاوه بر نامهربانی طبیعت و نبود امکانات کافی ترانزیتی ، می توان به مهمترین نقمت نعمت گاز اشاره کرد که ترشی بسیار زیاد آن که جزو ترش ترین گازهای جهان به شمار میرود ،  اگر لحظه ای در محیط رها شود بلای جان کارکنان می شود ولی به لطف خداوند و تلاش و دقت اجرای اصول ایمنی محیط کار ، در همه چند دهه فعالیت این منطقه عملیاتی هیچ حادثه ای رخ نداده و تلاش همکاران در تامین گاز که علاوه بر انجام وظیفه به عنوان نوعی رسالت اخلاقی و کاری برای آنها ترسیم شده، همه مصائب و سختی ها را برای آنان شیرین نموده است . 

این گزارش می افزاید ، منطقه عملیاتی خانگیران، در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق مشهد و ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر مرزی سرخس، در گستره‌ای به وسعت ۵۰ در ۷۰ کیلومتر مربع واقع شده‌است. از تعداد ۶۲ حلقه چاه تولیدی آن ،  روزانه حدود ۶۴ میلیون متر مکعب گاز استحصال می شود.

https://roydadnaft.ir/24731کپی شد!