پوتین و ولیعهد عربستان درباره توافق نفت اوپک پلاس گفتگو کردند

کرملین اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در یک گفت‌وگوی تلفنی درباره تضمین ثبات در بازار انرژی گفت‌وگو کردند و از همکاری در چارچوب توافق اوپک پلاس قدردانی کردند.

آنها بحث عمیقی در مورد تضمین ثبات در بازار جهانی انرژی داشتند. در بیانیه کرملین آمده است که هر دو طرف از سطح بالای همکاری در چارچوب اوپک پلاس که به آنها اجازه می دهد اقدامات سریع و موثری برای حفظ تعادل تقاضا و عرضه نفت انجام دهند، قدردانی کردند.

پوتین و ولیعهد که به طور منظم گفتگوهای تلفنی درباره همکاری از جمله در بازار نفت دارند، آخرین گفتگوها را چند روز پس از نشست اوپک پلاس انجام دادند که گفته می شود در آن عربستان سعودی از عدم شفافیت در مورد تولید فعلی نفت روسیه ابراز ناامیدی کرده است.

در آن جلسه، تولیدکنندگان اوپک پلاس تصمیم گرفتند کاهش تولید فعلی را تا پایان سال ۲۰۲۴ حفظ کنند، در حالی که بزرگترین تولیدکننده اوپک و بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، عربستان سعودی، گفت که به طور داوطلبانه تولید خود را ۱ میلیون بشکه در روز در ماه جولای کاهش می دهد و به حدود ۹ میلیون بشکه در روز می رساند. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان گفت که کاهش تولید عربستان ممکن است پس از ماه جولای تمدید شود.

روسیه نیز به نوبه خود گفته است که تولید نفت خود را از ماه مارس ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. کاهش ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۲۳ و پس از نشست روز یکشنبه – تا پایان سال ۲۰۲۴ تمدید شد.

با این حال، داده‌های صادرات نفت خام روسیه در هفته‌های اخیر هیچ کاهشی را منعکس نکرده است – برعکس، صادرات نفت خام روسیه از طریق دریا در حال افزایش است.

روسیه گزارش سطح تولید نفت را متوقف کرده است و بازار و تحلیلگران باید به داده های ردیابی کشتی ها، منابع تجاری و آمار واردات در چین و هند در مورد میزان عرضه روسیه تکیه کنند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان پس از نشست اوپک پلاس در وین این هفته با اشاره به روسیه گفت: ما با روسیه در مورد موضوع تولید این کشور بحث کردیم و از آن خواستیم اطلاعات خود را شفاف کنند و مفهوم شفافیت را با روسیه در مورد ارقام تولید نفت این کشور تقویت کرده ایم.

https://roydadnaft.ir/24704کپی شد!