ورود نفت ستاره خلیج فارس به تولید گازوئیل یورو ۵ با استانداردهای محیط زیستی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس از وارد مدار شدن یک واحد تصفیه دیزل در این پالایشگاه خبرداد و گفت: در این فاز حدود ۴۲ هزار بشکه گازوئیل تولیدی نفت ستاره، تبدیل به گازوئیل یورو ۵ خواهد شد که استانداردهای زیست محیطی را دارد.

به گزارش پایگاه خبری رویداد نفت، علیرضا جعفرپور بروجنی مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس، در آیین بهره‌برداری از ۱۰۲ پروژه زیست محیطی، با اشاره تاثیر محیط‌زیست در شاد زیستی انسان‌ها، اظهارداشت: هر سیستمی دارای ابزارهایی برای کوک‌شدن است و رفتار بر اساس آموزه‌های انسانی، کوک انسان‌ها است که پذیرفتن مسئولیت کارهایی که انجام دادیم جزوی از آن است.

وی افزود:  اگر ما مسئولیت هر رفتاری که در کره‌ی زمین انجام می‌دهیم را بپذیریم رفتاری آدم وار از خود نشان داده‌ایم و جلوی شکستگی‌ها را در عالم را خواهیم گرفت. 

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس، ادامه داد: نفت ستاره خلیج‌فارس با دارا بودن حدود ۲۰ درصد از  ظرفیت پالایشی کشور، ۴۰ درصد بنزین کشور را تولید می‌کند که بنزین یورو ۵ است و از لحاظ سولفور حتی استاندارد بسیار بالایی دارد. 

وی ادامه داد: این پالایشگاه برای کشور دارای جایگاهی حیاتی است بر همین اساس مسائل توسعه‌ای با جدیت دنبال می‌شود و در اقدامی که از سال گذشته آغاز کردیم یک واحد تصفیه دیزل را آماده راه‌اندازی کردیم که به صورت آزمایشی وارد مدار شده و در انتظار افتتاح رسمی آن هستیم. 

وی افزود: در این فاز حدود ۴۲ هزار بشکه گازوئیل تولیدی نفت ستاره، تبدیل به گازوئیل یورو ۵ خواهد شد که استانداردهای زیست محیطی را دارد و گوگرد آن نیز زیر حد استاندارد است‌. 

جعفرپور بیان کرد: بنا داریم مقداری از گازهایی که به فلر می‌رود را ریکاوری کنیم بر همین مبنا حدود ۱۵ تن در ساعت گاز هیدروژن در پالایشگاه تولید می‌شود که متأسفانه در طراحی اولیه پالایشگاه برای بازاستفاده از آن تمهیدی اندیشیده نشده است اما  بنا‌داریم با این هیدروژن‌ها یک واحد تولید آمونیاک را به مجموعه اضافه کنیم و  500 هزار تن آمونیاک و حدود ۵۰۰ هزار تن سولفات آمونیوم و بی آمونیوم فسفات در سال تولید کنیم. 

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس، تصریح‌کرد: هیچ‌کسی به دنبال این نیست که بدون مجوز کاری را شروع کند اما گاها سخت‌گیری‌ها و یا زمان‌بر بودن فرآیندها کارها را سخت می‌کند، سال ۱۳۸۰ در پالایشگاه اصفهان، مستر پلن پالایشگاه را کلیک زدید، تقریبا این طرح ۱۹ سال درگیر مسائل محیط‌زیست بود و تعلل‌ها باعث شد برخی کشورها از ما جلوتر بزنند در حالی نفس این طرح زیست محیطی بود ما بنا داشتیم گازوئیل تولیدی در پالایشگاه اصفهان را که ۸ هزار ppm گوگرد دارد را تصفیه کرده و به صورت تصفیه شده در کشور استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این طرح ۲۰ سال طول کشید تا اینکه سال گذشته به افتتاح رسید، باید کمی چابک‌تر عمل کرد چرا که زمان برخی مجوزات بسیار مهم است و لازم است در مسند سازمان محیط‌زیست در صدور مجوزها تسریع داشته باشید تا آنقدر فرصت‌ها از بین نرود که از کشورهای همسایه عقب بیافتیم. 

https://roydadnaft.ir/24698کپی شد!