تحلیلگران عقیده دارن که نفت برنت ممکن است به ۱۰۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد زیرا کاهش تولید عربستان می تواند شکاف عرضه را بدتر کند

به گفته تحلیلگران کسری جهانی در عرضه نفت خام در سه ماهه سوم امسال تشدید خواهد شد، زیرا عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، متعهد شد تولید خود را از ژوئیه کاهش دهد و احتمالاً نفت برنت را تا پایان سال میلادی به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند.

به گزارش پایگاه خبری رویداد نفت، قیمت نفت در روز دوشنبه بیش از یک دلار در هر بشکه جهش کرد زیرا وزارت انرژی عربستان روز یکشنبه اعلام کرد تولید این کشور از حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز در ماه مه به ۹ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئیه کاهش می یابد که بزرگترین کاهش سال های اخیر پادشاهی است.

کاهش داوطلبانه تعهد شده از سوی عربستان سعودی در رأس توافق گسترده‌تری از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها از جمله روسیه برای تمدید کاهش تولید تا سال ۲۰۲۴ است، زیرا این گروه به دنبال افزایش قیمت نفت است.

هلیما کرافت از RBC Capital در یادداشتی گفت: «اقدام عربستان سعودی در زمینه کاهش تولید سابقه دارد.

از این رو، ما انتظار داریم که نفت عربستان سعودی با کاهش کامل یک میلیون بشکه ای یکجانبه در روز در ماه ژوئیه وارد بازار شود که تقریبا دو برابر کاهش فیزیکی واقعی که از سوی سازمان تولیدکننده نفت از اکتبر شاهد بوده ایم، خواهد بود.

به گفته تحلیلگران، این اقدام راه را برای کاهش عرضه نفت ۷۰ دلاری در هر بشکه هموار کرده است، با این حال احتمالاً کاهش قیمت عربستان سعودی قیمت ها را فوراً به شدت افزایش نمی دهد زیرا کاهش ذخایر نفتی زمان می برد.

ویوک دار، تحلیلگر بانک مشترک المنافع استرالیا در یادداشتی گفت: با توجه به اینکه عربستان سعودی با کاهش تولید از کاهش بیش از حد قیمت نفت محافظت می کند، ما فکر می کنیم که بازارهای نفت در اواخر امسال بیشتر مستعد کسری هستند.

ما فکر می‌کنیم که قیمت نفت برنت تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ به ۸۵ دلار در هر بشکه افزایش می‌یابد، حتی با توجه به بهبود تقاضا در چین.

دان استرویون و کالوم بروس، تحلیلگران گلدمن ساکس گفتند که نشست «نسبتا صعودی» اوپک پلاس تا حدودی برخی از ریسک‌های کاهشی پیش‌بینی قیمت ۹۵ دلاری این بانک در دسامبر ۲۰۲۳ را جبران می‌کند از جمله عرضه قوی‌تر از حد انتظار از روسیه، ایران و ونزوئلا و ضعیف‌تر از تقاضای چین.

ANZ گفت که پتانسیل افزایش شدید قیمت نفت خام به شدت افزایش یافته است زیرا انتظار می رود در صورتی که فدرال رزرو ایالات متحده افزایش نرخ بهره را متوقف کند و مشکلات اقتصاد کلان کاهش یابد، عرضه در نیمه دوم سال به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

دانیل هاینس و سونی کوماری، تحلیلگران ANZ در یادداشتی با حفظ هدف پایان سال ۱۰۰ دلار در هر بشکه نفت برنت گفتند: “سرمایه گذاران احتمالاً شرط های صعودی را اضافه می کنند و خیالشان راحت است که عربستان سعودی و اوپک در صورتی که بازار به موانعی برخورد کند، پشتوانه ای را ارائه دهند.”

آنها افزودند، با این حال، افزایش قیمت ممکن است در کوتاه مدت محدود شود تا زمانی که نشانه هایی از انقباض در بازار فیزیکی وجود داشته باشد.

در مقابل، امارات متحده عربی مجاز به افزایش هدف تولید حدود ۲۰۰۰۰۰ بشکه در روز به ۳٫۲۲ میلیون بشکه در روز بود در حالی که روسیه، آفریقا و سایر تولیدکنندگان کوچکتر سهمیه های خود را کاهش دادند تا آنها را با سطح تولید واقعی خود مطابقت دهند.

کرافت از RBC گفت: “سرمایه گذاری ADNOC در گسترش ظرفیت اضافی و معیار موربان (قیمت) آن نگرانی هایی را ایجاد کرده است که ممکن است در نهایت به دنبال خروج از گروه تولید کننده و کسب درآمد کامل از این سرمایه گذاری ها باشد.

به نظر می رسد با دادن تعدیل سهمیه ۲۰۰۰۰۰ بشکه در روز برای سال ۲۰۲۴ موضوع عضویت این کشور در اوپک در حال حاضر حل شود.

https://roydadnaft.ir/24622کپی شد!