قیمت نفت، پس از اعلام برنامه عربستان سعودی برای کاهش بیشتر تولید نفت از جولای، افزایش یافت

قیمت نفت در روز دوشنبه بیش از ۱ دلار در هر بشکه افزایش یافت، پس از آن که عربستان سعودی متعهد شد تولید خود را به میزان ۱ میلیون بشکه در روز دیگر از ژوئیه کاهش دهد تا با باد مخالف اقتصاد کلان که بازارها را رکود کرده است، مقابله کند.

به گزارش رویداد نفت به نقل از رویترز، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱٫۳۷ دلار یا ۱٫۸ درصد افزایش تا ساعت ۱۱:۰۰ به وقت گرینویچ به ۷۷٫۵۰ دلار در هر بشکه رسید، پس از رسیدن به بالاترین سطح ۷۸٫۷۳ دلاری.

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱٫۳۹ دلار یا ۱٫۹ درصد افزایش به ۷۳٫۱۳ دلار پس از رسیدن به بالاترین حد روزانه ۷۵٫۰۶ دلار رسید.

هر دو قرارداد افزایش بیش از ۲ درصدی را در روز جمعه پس از اینکه وزارت انرژی عربستان اعلام کرد تولید عربستان سعودی از حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز در ماه مه به ۹ میلیون بشکه در روز در ژوئیه کاهش می یابد، افزایش داد. این کاهش بزرگترین کاهش سال‌های اخیر عربستان سعودی است.

این کاهش داوطلبانه علاوه بر توافق گسترده‌تر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه برای محدود کردن عرضه تا سال ۲۰۲۴ است، زیرا گروه تولیدکننده اوپک پلاس به دنبال افزایش قیمت‌های نفت هستند.

اوپک پلاس حدود ۴۰ درصد از نفت خام جهان را تولید می کند و هدف تولید خود را در مجموع ۳٫۶۶ میلیون بشکه در روز کاهش داده است که معادل ۳٫۶ درصد تقاضای جهانی است.

سورو سارکار، رهبر تیم بخش انرژی در بانک دی‌بی‌اس، گفت: «سعودی از نظر تضمین قیمت‌های نفت بالای ۸۰ دلار در هر بشکه، که برای متعادل کردن بودجه مالی خود برای سال ضروری است، نسبت به سایر کشورها مشتاق‌تر است.»

بیارن شیلدروپ، تحلیلگر SEB، گفت که واکنش بازار در روز دوشنبه پس از کاهش قبلی اوپک پلاس که نتوانست قیمت ها را برای مدت طولانی افزایش دهد، نسبتاً خاموش بود.

قیمت نفت امروز با دقت به سمت بالا حرکت می کند زیرا سرمایه گذاران پس از ضرر خود ناشی از کاهش تولید تا (تقریبا) ۹۰ دلار در هر بشکه محتاط هستند که بعداً دچار تزلزل شد.

شرکت مشاوره ریستاد انرژی گفت کاهش اضافی عربستان احتمالاً کسری بازار را به بیش از ۳ میلیون بشکه در روز در ماه جولای افزایش می دهد که می تواند قیمت ها را در هفته های آینده افزایش دهد.

تحلیلگران گلدمن ساکس گفتند که این نشست برای بازارهای نفت “متوسط ​​صعودی” بود و ممکن است قیمت برنت در دسامبر ۲۰۲۳ را بین ۱ تا ۶ دلار در هر بشکه افزایش دهد، بسته به مدت زمانی که عربستان سعودی در شش ماه آینده تولید خود را در ۹ میلیون بشکه در روز نگه دارد.

تحلیلگران این بانک افزودند: «تأثیر فوری این کاهش سعودی در بازار احتمالاً کمتر است، زیرا کشیدن موجودی ها زمان می برد و بازار احتمالاً امروز احتمال معنی داری برای کاهش قیمت دارد».

با این حال، بسیاری از کاهش‌های اوپک پلاس تأثیر واقعی کمی خواهند داشت، زیرا اهداف پایین‌تر برای روسیه، نیجریه و آنگولا آن‌ها را با سطح تولید واقعی‌شان مطابقت می‌دهد.

در مقابل، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) اجازه یافت تا اهداف تولید خود را ۲۰۰۰۰۰ بشکه در روز به ۳٫۲۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد تا منعکس کننده ظرفیت تولید بیشتر خود باشد.

https://roydadnaft.ir/24613کپی شد!