میادین نفتی آزادگان شمالی و یادآوران تامین کننده خوراک پالایشگاه گاز هویزه

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با اشاره به اینکه در دومین سفر استانی رییس جمهور به خوزستان پالایشگاه گاز هویزه به بهره برداری می رسد گفت: میادین نفتی آزادگان شمالی و یادآوران تامین کننده خوراک فاز یک این پالایشگاه هستند که مراحل فنی و مهندسی آن موفقیت‌آمیز بوده است.

عبدالله عذاری اهوازی جمعه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: بمنظور جلوگیری از سوختن گازهای مشعل حاصل از فرآورش نفت میادین منطقه غرب کارون و همچنین حفظ محیط زیست و تولید محصولات با ارزش بالا؛ کارخانه پالایشی گاز هویزه خلیج فارس طراحی و ساخته شد که در دومین سفر استانی رییس جمهور به خوزستان مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه فاز اول کارخانه گاز مایع NGL ۳۲۰۰ پالایشگاه گاز هویزه از ظرفیت اسمی ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز برخوردار است ادامه داد: با راه اندازی فاز دوم این کارخانه، ظرفیت اسمی آن به ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان خاطرنشان کرد: این درحالی است که فعلا میدان نفتی آزادگان شمالی به میزان ۳۰ میلیون فوت مکعب گاز و میدان یادآوران ۸۵ میلیون فوت مکعب گاز این کارخانه را تامین می کند.

عذاری تصریح کرد: علاوه بر آزادگان شمالی و یادآوران، میدان های نفتی آزادگان جنوبی، سپهر، جفیر، دارخوین، یاران و … نیز به مرور تامین کننده خوراک مورد نیاز این کارخانه خواهند بود.

با گفته وی این میدان‌ها در گستره فعالیت شرکت نفت و گاز اروندان قرار دارند.

وی همچنین یادآورشد: در آینده با راه اندازی فاز دوم کارخانه NGL ۳۲۰۰ یا همان کارخانه پالایش گاز هویزه خلیج فارس تمامی گازهای مشعل در منطقه غرب کارون جمع آوری و به تولیداتی با ارزش افزوده بسیار بالاتر تبدیل خواهد شد.

بر اساس این گزارش، پروژه احداث کارخانه پالایش گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ در جنوب غربی شهر اهواز و غرب رودخانه کارون به منظور جمع آوری گازهای مشعل حاصل از فرآورش نفت میادین حوزه غرب کارون است.

محل این پروژه جنوب حوزه نفتی جفیر و شمال حوزه نفتی یادآوران واقع در ۶۰ کیلومتری جنوب هویزه در غرب خوزستان است.

با بهره برداری از فاز اول پروژه ظرفیت اسمی این پالایشگاه به ۲۵۰ میلیون فوت مکعب در روز فعالیت خواهد داشت. همچنین با راه‌اندازی فاز دوم آن، ظرفیت اسمی این پالایشگاه به ظرفیت اسمی ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز افزایش می یابد.

هدف از احداث این مجتمع تامین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در بندر امام خمینی(ره) در جنوب خوزستان است که علاوه بر این، گازهای سبک و تصفیه شده برای تامین گاز کشور به شبکه سراسری گاز ارسال می‌شود.

همچنین گوگرد گرانول شده نیز از تولیدات کارخانه خواهد بود که می‌تواند در صنایع شیمیایی و کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

https://roydadnaft.ir/23269کپی شد!