اتحادیه اروپا به دنبال مسدود کردن LNG روسیه

روس‌ها همچنان تاوان حمله به اوکراین را پرداخت می‌کنند؛ اتحادیه اروپا درنظر دارد بدون تحریم جدید گاز روسیه، واردات LNG از این کشور را مسدود کند.

کمبود گاز در اروپا و تصمیم برای کاهش و در نهایت قطع وابستگی به نفت و گاز روسیه، تمامی معادلات تجاری حوزه انرژی جهان را تحت تاثیر خود قرار داد. وزارت دارایی روسیه اعلام کرد درآمد مالیاتی نفت و گاز در سال گذشته ۴۶ درصد کاهش یافته و به ۵۲۱ میلیارد روبل (۶.۹۱ میلیارد دلار) رسیده است اما این پایان ماجرا برای آنها نیست.

پیش‌نویس سندی که توسط بلومبرگ‌نیوز روز سه‌شنبه پیش از نشست وزرای انرژی اتحادیه اروپا، منتشر شده، نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا در حال بررسی طرح جلوگیری از واردات LNG از روسیه بدون اعمال تحریم‌ها بر گاز روسیه است.

این پیشنهاد به کشورهای عضو اجازه می‌دهد تا از رزرو ظرفیت صادرکنندگان LNG روسیه در تأسیسات واردات LNG اروپا جلوگیری کنند. فشار برای اعطای قدرت به اعضای اتحادیه اروپا به منظور مسدود کردن موقت واردات LNG از روسیه توسط کشورهای همسایه روسیه در اتحادیه اروپا، همانند فنلاند، استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان هدایت می‎‌شود.

حتی اگر مکانیسم مسدود کردن LNG روسیه بدون تحریم توسط وزرای انرژی اتحادیه اروپا تأیید شود، دولت‌های اتحادیه اروپا همچنان باید با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا و سایر نهادهای اتحادیه اروپا برای اجرای آن مشورت کنند.

کمیسیون اروپا و برخی از اعضای اتحادیه اروپا قبلاً خواستار کاهش واردات LNG روسیه شده‌اند که پس از تهاجم روسیه به اوکراین و در نتیجه کاهش عرضه گاز خط لوله روسیه افزایش یافته است.

منابع آگاه هفته گذشته به بلومبرگ گفتند، دولت اسپانیا از واردکنندگان LNG خواسته است که قراردادهای جدیدی برای خرید LNG روسیه امضا نکنند، زیرا بزرگترین خریدار LNG روسیه در اروپا به دنبال کاهش وابستگی به گاز مسکو است.

در اوایل این ماه، کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا از همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همه شرکت‌ها خواست تا قراردادهای جدید واردات LNG را با روسیه امضا نکنند. سیمسون گفت که اتحادیه اروپا طی سال گذشته توانسته واردات گاز طبیعی خط لوله روسیه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، اما اکنون باید واردات LNG از روسیه را متوقف کند.

درحالی که عرضه گاز توسط خط لوله از روسیه تا حدی  کاهش یافته، اروپا واردات LNG از جمله LNG از روسیه را افزایش داده است.

براساس داده‌های Refinitiv Eikon به نقل از رویترز، عرضه LNG روسیه به اروپا در سال گذشته نسبت به سال ۲۰۲۱ حدود ۲۰ درصد افزایش یافت. بر اساس داده‌های Refinitiv Eikon، کل صادرات LNG روسیه در سال ۲۰۲۲ با ۸.۶ درصد افزایش به حدود ۴۵ میلیارد متر مکعب رسید که بیش از نیمی از آن به اروپا اختصاص داشت.

https://roydadnaft.ir/22490کپی شد!