اشتغال ۳۰۰ نفر با بهره برداری نهایی از پتروشیمی هلیلان

مدیرکل صنعت ، معدن و تجارت ایلام گفت: پتروشیمی هلیلان در زمان احداث برای ۶۰۰ نفر و هنگام افتتاح برای حدود ۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می کند.

رضا محمدرحیمی با اشاره به اینکه حدود ۱۰۰ هکتار زمین برای احداث این مجتمع پتروشیمی تعیین شده است، اظهار کرد: ۱۲۵ میلیون یورو تسهیلات ارزی برای اجرای آن پیش بینی شده که تاکنون ۴۲ میلیون یورو تجهیزات برای مراحل احداث وارد منطقه شده است، ضمن اینکه تسهیلات ریالی اختصاص یافته نیز چهار هزار میلیارد ریال می باشد که تاکنون ۲ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی یادآور شد: پتروشیمی هلیلان دارای یک‌ نیروگاه ۸۰ مگاواتی سیکل ترکیبی است که حداکثر ۲۵ مگاوات در خود پروژه مصرف می‌شود و مابقی به شبکه برق استان تزریق خواهد شد.

مدیرکل صمت ایلام با اشاره به اینکه ماشین آلات پتروشیمی هلیلان حدود ۱،۵ سال به دلیل اختلافات گمرکی توقیف شده بودند، اضافه کرد: خوشبختانه با رای اعضای کمیسیون حل اختلاف گمرکی، ماشین آلات صنعتی پتروشیمی هلیلان متوقف در بندر امام(ره)، مشمول معافیت گمرکی شدند و یکی از اساسی ترین موانع آغاز بکار این طرح صنعتی برداشته شد.

محمدرحیمی تاکید کرد: این پروژه سالانه ۲۰۰ هزار تن پلی اتیلن سبک ، اتیلن و وینیل استات تولید می کند.

وی اضافه کرد: علاوه بر ارزش افزوده بالا محصول در بازار رقابتی دنیا، کاربرد های فراوان اتیلن وینیل استات ( EVA) باعث رشد بازار محصول شده است، این محصول تاکنون از شرکت های پتروشیمی بزرگ دنیا در آمریکا و اروپا و عربستان وارد ایران می‌شود و هیچ تولید کننده ایران تاکنون این محصول را تولید نکرده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: مجتمع پتروشیمی هلیلان هم اکنون از پیشرفت فیزیکی ۴۱ درصدی برخوردار است و پیش بینی ها از راه اندازی آن در سال ۱۴۰۳ حکایت دارد.

شهرستان ۲۵ هزار نفری هلیلان به مرکزیت شهر توحید در ۹۵ کیلومتری ایلام قرار دارد و از شهرستان های نوپای استان است.

بیش از ۳.۵ درصد از ذخایر نفتی و ۱۱ درصد از ذخایر گازی کشور در استان ایلام قرار دارد.

https://roydadnaft.ir/22361کپی شد!