توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی رشد تولید را به همراه دارد

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با بیان اینکه بخش مهمی از مجوزهای مربوط به طرح توسعه این منطقه اخذ شده است گفت: اجرای طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی رشد تولید داخلی کشور بخصوص در محصولات پتروشیمی را با شتاب بالایی همراه خواهد کرد.

پیام برزگر ظرفیت اسمی تولید در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را حدود ۲۶ میلیون تن در سال عنوان‌کرد و افزود: باتوجه به اهمیت سرمایه‌گذاری در زنجیره ارزش صنایع پتروشیمی، ۵۰ هکتار زمین در قالب قراردادهای جدید و در راستای تکمیل زنجیره ارزش، کاهش واردات و جذب سرمایه‌گذار خارجی به سرمایه‌گذاران تحویل شده است.

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با محدودیت زمین روبرو است گفت: به‌منظور توسعه این سرمایه گذاری‌ها، نیاز است طرح توسعه این منطقه هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به اینکه مطالعات و مجوزهای استعلامی این پروژه به کمیته خدمات زیربنایی استان خوزستان تحویل شده است گفت: این طرح علاوه بر تامین زمین مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی، رشد تولید محصولات و تکمیل حلقه های زنجیره ارزش، افزایش سودآوری، ثروت آفرینی و مشارکت مردمی در صنایع پایین دستی پتروشیمی را در کنار اشتغال بیش از ۶۰ هزار نفری فراهم می‌کند.

برزگر مساحت منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی فعلی در محدوده شهرستان بندر ماهشهر را ۲ هزار و ۸۵۰ هکتار عنوان‌کرد و ادامه‌داد: از این میزان زمین، در حال حاضر کمتر از ۱۵ هکتار برای سرمایه‌گذاران در دسترس است.

وی با اشاره به بررسی جانمایی‌های صورت گرفته برای احداث طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در زمینی به مساحت سه هزار و ۳۰۰ هکتار گفت: در صورتی که این طرح به تصویب برسد، فرآیند تکمیل زنجیره ارزش در محصولات پتروشیمی فراهم و از خام فروشی بخش زیادی از محصولات جلوگیری می‌شود.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، در جریان این طرح توسعه، امکان ایجاد پارک متانول، پارک پروپیلن و پارک محصولات سلامت محور حاصل از پلی اتیلن سنگین فراهم خواهد شد.

توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی حافظ اقتدار صنعتی پتروشیمی ایران در منطقه

برزگر در بخش دیگری از این گفت‌وگو طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشمی را حافظ اقتدار صنعتی پتروشیمی ایران در منطقه عنوان‌کرد و گفت: اجرایی شدن این پروژه زمینه ساز خودکفایی اقتصادی و صنعتی در مسیر تحقق گام دوم انقلاب اسلامی خواهد بود.

وی با تاکید بر مهیا شدن منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای ایجاد زمینه لازم جهت تحقق شعار سال ۱۴۰۲ که از سوی مقام معظم رهبری سال «مهار تورم و رشد تولید» نامگذاری شده است گفت: معتقد هستیم که آینده صنعت پتروشیمی متعلق به دانش‌بنیان‌ها است و این شرکت‌ها نقش موثر و بی‌بدیلی در صنعت پتروشیمی خواهند داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی یادآورشد: ارکان اجرایی این سازمان نهایت توان خود را برای گسترش حضور موثر دانش‌بنیان‌ها در منطقه به کار خواهد گرفت.

برزگر یادآورشد: رویداد “پتروفن زون” که ۱۶ اسفندماه ۱۴۰۱ با هدف استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و توسعه بازار محصولات شرکت‌های فناور دانش بنیان در صنعت پتروشیمی اجرا شد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی این رویدادی را حاصل یک کار جهادی بیش از ۶ ماهه دانست و تصریح‌کرد: استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، فرصتی برای توسعه فناورانه صنعت پتروشیمی است.

وی یادآورشد: در جریان طرح توسعه این منطقه، بکارگیری شرکت های دانش بنیان با اولویت دنبال خواهد شد تا رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌های پایدار شغلی مطلوبی را در استان خوزستان شاهد باشیم.

بر اساس این گزارش، رویداد فناورانه «پتروفن زون» که برای نخستین بار در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برگزار شد، با انعقاد ۳۴ تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های بزرگ تولیدکننده محصولات پتروشیمی در اسفندماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

در این رویداد فناورانه شرکت های پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با ۲۰ شرکت از ۱۷ استان کشور، ۳۴ تفاهمنامه همکاری منعقد کردند./ایرنا

https://roydadnaft.ir/22334کپی شد!