قیمت هر بشکه نفت در ۷۷ روز ۱۳ دلار ارزان تر شد/ زنگ خطر بازار جهانی برای اوپکی ها

با کاهش ۱۳ درصدی قیمت ها در هفته گذشته، بهای هر بشکه نفت برنت حالا ۷۲ دلار و ۹۷ سنت رسیده است. حسینی کارشناس انرژی رسیدن قیمت نفت به کمتر از ۷۰ دلار را زنگ خطری برای اوپک می داند.

نفت برنت با افت حدود ۱۲ درصدی بیشترین کاهش هفتگی خود از ماه دسامبر (آذر) را تجربه کرد. به گزارش رویترز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۷۲ سنت معادل ۲.۳۲ درصد کاهش به ۷۲ دلار و ۹۷ سنت رسید.

نفت آمریکا هم ۱۳ درصد در یک هفته گذشته پایین آمده که بزرگ‌ترین کاهش قیمت هفتگی آن را از آوریل گذشته نشان می‌دهد. حالا هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۶۱ سنت معادل ۲.۳۶ درصد کاهش ۶۶ دلار و ۷۴ سنت معامله می‌شود. با این اوصاف قیمت نفت برنت از ابتدای سال جاری میلادی و تنها طی ۷۷ روز افت ۱۱. ۱۲ درصد رشد داشته است و قیمت نفت از ۸۵.۹۱ دلار در ۱۰ دی ماه امسال به ۷۲.۹۷ سنت رسیده است که به لحاظ مقداری نیز هر بشکه نفت سیزدخه دلار کاهش داشته است.

رسیدن قیمت نفت به کمتر از ۷۰ دلار را زنگ خطری برای تولیدکنندگان نفت است. به همین دلیل در صورت ادامه این وضعیت این احتمال که اوپک تولیدات خود را محدود کرده و آن را کاهش دهد وجود دارد

حمید حسینی کارشناس انرژی که رسیدن قیمت نفت به کمتر از ۷۰ دلار را زنگ خطری برای تولیدکنندگان نفت می داند، می گوید: در صورت ادامه این وضعیت این احتمال که اوپک تولیدات خود را محدود کرده و آن را کاهش دهد وجود دارد.

او با بیان اینکه افت قیمت های اخیر بیشتر حاصل محرک های مالی بوده و تغییر چندانی در میزان عرضه و تقاضا ایجاد نشده است، گفت: افت اخیر نفت حاصل عوامل بنیادی نیست. به طوری که گفته می شود بحران بخش بانک‌داری و نگرانی درمورد رکود احتمالی اقتصاد قیمت نفت را پایین آورده به همین دلیل احتمال پایداری آن زیاد نیست. در مقابل بیشترین عامل های اثر گذار بازار نفت را می توان جنگ روسیه و اوکراین، میزان تقاضا در چین و هند و البته سطح تولیدات نفتی آمریکا و اعضای اوپک دانست.

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه اجلاس وزارتی اوپک پلاس در سوم آوریل برگزار می‌شود، ادامه داد: در صورتی که روند نزولی قیمت ها پایدار باشد، این احتمال وجود دارد که اوپک سطح تولیدات خود را مورد بازنگری قرار دهد.

به باور حسینی، پیش بینی وضعیت بازار در ماه های آینده بسیار سخت است. اما در صورت ادامه این وضعیت نفت نفت در سال ۲۰۲۳ بین ۸۰ تا ۹۰ دلار در نوسان خواهد بود.

نفت ۳ رقمی می شود؟ 

نفت‌خام برنت از بالاترین رقم در تابستان گذشته که در حدود ۱۰۷دلار معامله شد، به‌صورت معناداری کاهش یافته‌است. در همین چارچوب، ویکتور کاتونا از تحلیلگران سرشناس کپلر، در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفت: نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی از مبدا روسیه که خرید و واردات آن در بسیاری از بخش‌های اروپا و سایر کشورهای غربی ممنوع شده، اکنون به سمت هند، چین و سایر بازارها تغییر مسیر پیدا کرده‌است؛ این در حالی است که کشورهای اروپایی در شرایط فعلی، پذیرای نفتکش‌های بیشتری از مبادی خاورمیانه، آمریکای‌لاتین و ایالات‌متحده هستند.

اوپک پیش بینی کرده که جهانی نفت در سال‌۲۰۲۳ حدود ۲.۳ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت. این افزایش تقاضا در شرایطی است که به گفته خطیبی ظرفیت چندانی برای عرضه بیشتر وجود ندارد

محمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک می گوید: این افزایش تقاضا در شرایطی رخ می دهد که ظرفیت چندانی برای عرضه بیشتر در بازار وجود ندارد

این کاهش قیمت اما در شرایطی اتفاق افتاده که بسیاری از کارشناسان از احتمال ۳ رقمی شدن بهای طلای سیاه خبر می دادند و معتقد بودند که مصرف آن به حدود ۱۰۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

همچنین، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرد که رشد تقاضای جهانی نفت در سال‌۲۰۲۳ به ۲.۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

محمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک به بازار می گوید: این افزایش تقاضا در شرایطی رخ می دهد که ظرفیت چندانی برای عرضه بیشتر در بازار وجود ندارد. در حال حاضر اوپک تقریبا با حداکثر ظرفیت خود مشغول تولید است. حتی آمارهای منتشر شده نشان می دهد که اعضای این کارتل نتوانسته اند تعهدات قبلی خود را اجرایی کنند.

احتمال کاهش قیمت نفت در نیمه اول سال 

اما از دیگر فاکتورهای اصلی در تعیین قیمت نفت را می تواند وضعیت تولیدات و صادرات نفت مسکو دانست. روسیه که به دنبال اعمال سقف قیمتی و تشدید تحریم ها صادرات خود را به شرق افزایش داده بود، حالا اعلام کرده که تولید نفت خود رابرابر با حدود ۵‌درصد کاهش خواهد داد. این موضوع می‌تواند بیانگر این موضوع باشد که مسکو برای فروش نفت خود با مشکلاتی مواجه است.

بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران فعال در حوزه انرژی باور دارند اروپا در زمستان امسال خوش‌شانس بوده‌است. جالب است که بدانید تقاضای جهانی برای گاز طبیعی در ژانویه کاهش یافت که یک اتفاق غیرعادی در زمستان برای نیمکره شمالی بود. مصرف گاز طبیعی در اتحادیه اروپا و انگلیس روی‌هم‌رفته به پایین‌ترین رقم طی ۵ سال گذشته رسید.

حسینی در اینباره می گوید: آب و هوای معتدل تقاضای گاز در اروپا را کاهش داد. حالا هم با پایان فصل سرما نگرانی ها نسبت به تامین انرژی اروپا هم کمتر شده و همین مساله هم توانسته بازار نفت را هم تحت تاثیر خود قرار دهد.

او همچنین به این نکته اشاره می کند که در نیمه اول سال معمولا تقاضای فصلی کمی کاهش پیدا می کند و به همین دلیل افت چند درصدی قیمت نفت در بهار و تابستان خیلی دور از انتظار نیست.

سهم ایران از بازارجهانی نفت چقدر است؟ 

حالا درست در شرایطی که گزارش ها از افت قیمت ها در بازار خبر می دهد، مسولین دولت ایران از بهبود شرایط صادرات نفت ایران خبر می دهند. جواد اوجی در آخرین سخنان خود اعلام کرده بود که مقدار صدور نفت ایران به بالاترین مقدار خود از سال ۹۷ تا حالا رسیده است. بر اساس گزارش اوپک تولید نفت ایران در فوریه سال‌۲۰۲۳ با رشد ۱۷‌هزار بشکه‌ای نسبت به ماه قبل از آن مواجه‌شده و به ۲‌میلیون و ۵۷۱‌هزار بشکه در روز رسیده‌است. ایران در ماه ژانویه ۲‌میلیون و ۵۵۴‌هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود. کل تولید نفت اوپک در فوریه ۱۱۷‌هزار بشکه نسبت به ماه قبل از آن افزایش‌یافته و به ۲۸‌میلیون و ۹۲۴‌هزار بشکه در روز رسیده‌است. آنگولا بیشترین کاهش تولید نفت در ماه فوریه را داشته و تولید روزانه نفت این کشور ۵۲‌هزار بشکه کاهش یافته‌است. بیشترین افزایش تولید نیز مربوط به نیجریه بوده به‌طوری که تولید روزانه نفت این کشور ۷۲‌ هزار بشکه افزایش یافته‌است./بازار

https://roydadnaft.ir/22198کپی شد!