راه اندازی مرکز تحقیقات نفت و گاز حوضه دریای خزر در دانشگاه علم و فناوری مازندران

رئیس دانشگاه علم و فناوری مازندران: راه اندازی مرکز تحقیقات نفت و گاز حوضه دریای خزر در این دانشگاه ، گامی در راستای اکتشاف ذخائر هیدروکربنی نهفته در دشتها و سواحل این دریا خواهد بود. ‎

رئیس دانشگاه علم و فناوری مازندران، به آغاز ساخت نخستین مرکز تحقیقات نفت و گاز حوضه دریای خرز اشاره کرد و گفت: راه اندازی مرکز تحقیقات نفت و گاز حوضه دریای خزر در این دانشگاه، گامی در راستای اکتشاف ذخائر هیدروکربنی نهفته در دشت‌ها و سواحل این دریا خواهد بود. ‎

احمدرضا ربانی با اشاره به اهمیت اکتشاف منابع نفت و گاز در دریای خزر و سواحل و دشت‌های پیرامونی آن طی مصاحبه ای، افزود: منطقه شرق مازندران استعداد فراوانی برای رشد و توسعه داشته و نقش دانشگاه در این زمینه میتواند حیاتی باشد.

او گفت: دانشگاه علم و فناوری تلاش دارد در زمینه مطالعات و اکتشاف منابع هیدروکربنی سهم خود را در رشد و توسعه منطقه ایفا کند و با استارت مرکز تحقیقات نفت و گاز حوضه دریای خزر و هم چنین جذب دانشجو در رشته‌های مختلف مهندسی نفت، گامی در زمینه تبدیل شدن منطقه شرق مازندران بعنوان قطب مطالعات و فعالیت‌های نفتی بردارد.

دکتر ربانی، ادامه داد: منطقه حوضه دریای مازندران غنی از مخازن هیدروکربنی است و کشور‌های حاشیه این دریا از منابع عظیم نفتی در داخل دریا و سواحل آن در حال بهره برداری هستند و از مهمترین اهداف راه اندازی این مرکز در دانشگاه تلاش در زمینه انجام مطالعات اکتشافی در دشت‌ها و سواحل دریای مازندران با هدف یافتن منابع هیدروکربنی است.

 رئیس دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: با اتمام ساخت مرکز تحقیقات نفت و گاز حوضه دریای خزر تا پایان سال ۱۴۰۲ و خرید تجهیزات مورد نیاز و جذب اساتید و محققین مرتبط، فعالیت‌های پژوهشی در زمینه اکتشاف ذخائر نفت و گاز در سواحل دریای خزر، دشت گرگان و بویژه بخش شرقی مازندران آغاز خواهد شد و امید می‌رود با توجه به ویژگی‌های زمین شناسی منطقه دست یابی به این توفیق دور از دسترس نباشد.

او  با بیان اینکه در صورت اکتشاف منابع هیدروکربنی تحول اقتصادی در منطقه بوجود خواهد آمد، گفت: منطقه شمال کشور از واردات گاز از ترکمنستان و هم چنین انتقال گاز از جنوب کشور که هزینه زیادی به کشور تحمیل می‌نماید بی نیاز خواهد شد و امیدواریم مقامات ارشد استان در زمینه تکمیل و تجهیز این مرکز به دانشگاه علم و فناوری مازندران کمک کنند.

 عملیات ساخت ساختمان مرکز تحقیقات نفت و گاز حوضه دریای خزر آغاز شده و امیدواریم این مرکز تحقیقاتی تا اواخر سال آینده به بهره‌برداری برسد.

https://roydadnaft.ir/22153کپی شد!