پاکستان در اندیشه اجرای مکانیسم خرید گاز ال‌پی‌جی از ایران

همزمان با سفر وزیر نیروی پاکستان به ایران برای تقویت همکاری‌های انرژی، دولت اسلام‌آباد درصدد قانونمند سازی واردات گاز ال‌پی‌جی از ایران و روان سازی سازوکار پرداخت است.

هیاتی از شرکت‌های ایرانی فعال در بخش توزیع گاز، تصفیه میعانات گازی، صنایع پتروشیمی و نفتی از جمله نفت پاسارگاد و پرس گاز ایران در شهر «کراچی» با مدیرعامل شرکت گاز دولتی “سوئی” جنوب که مسئولیت آن تامین و توزیع گاز به استان‌های بلوچستان و سِند پاکستان است، دیدار کرد.

این نشست همزمان با سفر رسمی وزیر نیرو پاکستان به تهران و نشست اخیر مدیر عامل شرکت دولتی گاز سوئی پاکستان با سرکنسول ایران در کراچی صورت گرفت.

در این نشست که با حضور «حسن نوریان» سرکنسول کشورمان در کراچی و مدیرعامل شرکت ال‌پی‌جی پاکستان وابسته به شرکت دولتی سوئی انجام شد، طرفین راه‌های توسعه همکاری‌های دوجانبه به ویژه ظرفیت‌های بخش خصوصی را مورد بررسی قرار دادند.

مدیرکل شرکت دولتی گاز پاکستان با اشاره به برخی کارشکنی‌های غرب در بحث تجارت با ایران در حوزه انرژی گفت: پاکستان مصمم به افزایش میزان واردات گاز مایع طبیعی ال‌پی‌جی از ایران است و البته سازوکاری هم باید برای شیوه پرداخت گاز وارداتی از ایران تدوین شود.

وی افزود که سازوکار تهاتر و یا استفاده از سازو کارهای توافقی دیگر می‌تواند مشکل پرداخت را آسان سازد.

این مقام پاکستانی اظهار کرد که با اجرای شیوه‌های جدید پرداختی بدون نقل و انتقال پول، می‌توانیم از موانع ارزی عبور کنیم.

سرکنسول ایران در کراچی با تاکید بر آمادگی شرکت‌های ایرانی برای همکاری با پاکستان در حوزه گاز و محصولات پتروشیمی، پیشنهاد سفر مدیرعامل شرکت دولتی گاز پاکستان به ایران را مطرح کرد که با استقبال طرف پاکستانی همراه شد.

براساس این گزارش، نمایندگان شرکت‌های ایرانی با مدیریت شرکت نمایشگاهی میلاد نور در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت و انرژی در کراچی شرکت و ضمن به نمایش گذاشتن توانمندی‌های قوی کشورمان در حوزه نفت، گاز و صنایع پتروشیمی با شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه از جمله نهادهای پاکستانی دیدار و پیرامون همکاری‌های دوجانبه رایزنی کردند.

https://roydadnaft.ir/22001کپی شد!