جمع آوری گاز‌های مشعل غرب کارون در نفت و گاز اروندان

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان : اتمام طرح نیمه تمام کارخانه جمع آوری و فراورش گاز‌های همراه میدان‌های نفتی غرب کارون نشان از تحقق وعده‌های دولت سیزدهم در صنعت نفت دارد.

عبدالله عذاری اهوازی با بیان اینکه این طرح علاوه بر سودآوری قابل توجه و اشتغال آفرینی، آثار مثبت زیست محیطی فراوانی برای منطقه به همراه خواهد داشت بیان‌کرد: پروژه واحد فراورش گاز ترش NGL ۳۲۰۰ با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورویی هلدینگ خلیج فارس، توسط پیمانکاران داخلی مانند قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به نتیجه رسیده است و فاز نخست آن با ظرفیت ۲۵۰ میلیون فوت مکعب در روز، بزودی راه اندازی و به بهره برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان افزود: کارخانه گاز و گاز مایع سه هزار و ۲۰۰ یکی از طرح‌های بزرگ صنعت نفت است که با اجرای آن، گاز‌های ترش همراه تولید میادین غرب کارون (آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران، دارخوین، یاران شمالی و جنوبی، سهراب، سپهر، جفیر، سوسنگرد و بندکرخه) به ظرفیت نیم میلیارد فوت مکعب در ۲ ردیف با ظرفیت ۲۵۰ میلیون فوت مکعب در روز، جمع‌آوری و فرآورش خواهد شد.

عذاری اهوازی ادامه داد: با راه اندازی ردیف اول این طرح گاز‌های همراه تولیدی میادین آزادگان شمالی، یادآوران و یاران به حجم حدود ۱۱۰ میلیون فوت مکعب در روز فرآورش خواهد شد.

به گفته وی، در این طرح همچنین روزانه ۷۰ میلیون فوت مکعب گاز سبک شیرین و حدود یک‌هزار و ۲۰۰ تن میعانات گازی تولید خواهد شد.

عذاری اهوازی خاطرنشان‌کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون فوت مکعب در روز از گاز‌های فلر آزادگان شمالی به سمت NGL ۳۲۰۰ منتقل می‌شود و به تدریج دبی گاز ارسالی به ۳۰ میلیون فوت مکعب در روز خواهد رسید که با توقف گازسوزی در این کارخانه و همه میادین غرب کارون ضمن مولد سازی، حفظ سرمایه ملی و تولید ثروت، شاهد صنعت نفتی بیش از پیش سبز در غرب کارون و پایان آلودگی‌های محیط زیستی مشعل‌های نفتی خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان ادامه‌داد: اشتغال مستقیم یک‌هزار و ۲۰۰ نفر که اکثرا از نیرو‌های بومی این منطقه هستند، از دیگر دست آورد‌های بهره‌برداری این طرح بزرگ محسوب می‌شود و امید است به‌زودی با رفع مشکلات قراردادی در تاسیس خطوط انتقال گاز از تاسیسات دارخوین و غرب کارون، گاز فلر‌های این مناطق هم به سمت NGL ۳۲۰۰ منتقل گردد.

وی افزود: هدف از احداث این مجتمع تامین خوراک واحد‌های پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) است و علاوه بر این نیز گاز‌های سبک و تصفیه شده نیز برای تامین گاز کشور به شبکه سراسری گاز ارسال می‌شود.

عذاری اهوازی یادآورشد: همچنین گوگرد گرانول شده نیز از تولیدات کارخانه خواهد بود که می‌تواند در صنایع شیمیایی و کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

گفتنی است؛ با اجرای ردیف دوم این کارخانه ظرفیت لازم جهت جمع آوری کلیه گاز‌های همراه میادین غرب کارون فراهم می‌شود.

بر اساس اعلام مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، روزانه هزاران مترمکعب گاز اسیدی همراه با نفت در خوزستان سوزانده می‌شود و خطرات زیادی را برای سلامت مردم ایجاد کرده که با اتمام طرح نیمه تمام کارخانه جمع آوری و فراورش گاز‌های همراه میدان‌های نفتی غرب کارون با عنوان NGL ۳۲۰۰ وعده‌های دولت سیزدهم در جمع آوری گاز‌های مشعل در صنعت نفت، شتاب بیشتری خواهد گرفت.

https://roydadnaft.ir/21968کپی شد!