اوراق گواهی‌ سپرده نفت خام و میعانات گازی ابزار شفافیت و تنوع‌بخشی فروش نفت است

وزیر نفت گفت: معاملات گواهی‌ سپرده نفت خام و میعانات گازی، ابزار شفافیت و تنوع‌بخشی فروش نفت هستند و صاحبان اوراق می‌توانند از این گواهی به‌عنوان ضمانت و وثایق بانکی استفاده کنند.

جواد اوجی وزیر نفت امروز در مراسم رونمایی از آغاز معاملات گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی اظهار کرد: این اتفاق بزرگ را که با همکاری دوستان و وزیر اقتصاد و سازمان بورس و بانک مرکزی و تجارت و ملت رقم خورد، به همه تبریک می‌گویم. شرکت ملی نفت ایران با فعالیت ۱۶ ماهه خود برای آماده‌سازی معاملات گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی، این هدف مهم را با هم‌فکری بخش اقتصاد کشور انجام داد و در این همکاری همه ایرادها و معایبی را که در نسخه‌های مشابه آن در دولت گذشته وجود داشت، برطرف کردیم.

وی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم در این زمینه مشارکت حداکثری سرمایه های خرد مردم در این معاملات است که در دولت گذشته محقق نشده بود. از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم، مشکلات و مسائل زیادی در همه وزارت‌خانه‌ها به‌ویژه در وزارت نفت وجود داشت و با جلساتی که با نمایندگان مجلس داشتم، دغدغه اصلی همه نمایندگان این بود که آیا می‌توانید نفت را بفروشید؟ در آن زمان آمار فروش نفت بسیار پایین بود و از سال ۹۷ به بعد حتی روزها و ماه‌هایی بود که فروش نفت ما صفر بوده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه همگان می‌دانند که تحریم‌های امروز حتی بسیار سخت تر از تحریم های دوران ترامپ پس از خروج از برجام و فشار حداکثری بود، خاطرنشان کرد: در آن زمان اتحادیه اروپا برای تحریم‌ها همراه آمریکا نبود، اما در این ایام شاهد شدیدترین‌ تحریم‌ها نه تنها در حوزه فروش نفت، بلکه در حوزه بانکی، حمل و نقل و بیمه‌ای هستیم اما با این وجود با کار جهادی و استفاده از ظرفیت‌ها شاهد تحقق دیپلماسی قوی انرژی هستیم و خوشبختانه فروش نفت به بیشترین میزان سال‌های اخیر خود رسیده است.

اوجی متذکر شد: در این ۱۱ ماهه سال جاری ۱۴ میلیارد دلار در سامانه نیما و سامانه مبادلات ارزی برای تأمین نیازهای ارزی کشور واریز کردیم و با همت جهادگران صنعت نفت و به لطف الهی افزایش ۱۹۰ میلیون بشکه‌ای فروش نفت و میعانات از نظر حجمی در مقایسه با سال ۱۳۹۹ و افزایش ۸۳ میلیون بشکه‌ای فروش نفت و میعانات گازی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ را داشتیم و اتفاقاً درآمدهای حاصل از آن به کل وصول شده است.

وی ادامه داد: همچنین شاهد افزایش صادرات گاز نیز در همین دوره بودیم و افزایش ۱۴ درصدی صادرات در مقایسه با سال گذشته را داشتیم و در صادرات گاز مایع (ال‌پی‌جی) نیز شاهد افزایش ۲۱ درصدی صادرات بودیم. همچنین با بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی؛ افزایش تولید ال‌پی‌جی و اتان را داشتیم و با بهره‌برداری از این پالایشگاه سالانه یک میلیون تن ال‌پی‌جی و یک میلیون تن اتان بیشتر برای صادرات داریم.

وزیر نفت توضیح داد: در زمان تحویل وزارتخانه در دولت سیزدهم؛ ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره روی آب داشتیم و  دیگر جایی برای ذخیره‌سازی نمانده بود، اما با تدابیر دولت اکنون کمتر از ۲۰ میلیون بشکه ذخیره باقی مانده و تولید روزانه ۸۵۰ تا ۸۶۰ هزار بشکه میعانات گازی را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اقدام مبتکرانه مدیرعامل شرکت ملی نفت برای کاهش ذخایر میعانات گازی گفت: راه‌اندازی واحد شیرین‌سازی میعانات گازی فازهای ۲ و ۳ پارس‌جنوبی به کاهش میعانات گازی ذخیره شده روی آب کمک زیادی کرد. همچنین از دیگر ابتکارات مدیرعامل شرکت ملی نفت؛ معاملات گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی است که به‌منظور تنوع‌بخشی به صادرات و استفاده از سرمایه‌های خرد و مردمی صورت گرفت که امیدواریم با استقبال خوب روبه‌رو شود و سرمایه خوبی فراهم کند و مردم نیز در این مسیر مطمئناً متضرر نخواهند بود. این گواهی‌ معاملات ابزار شفافیت و تنوع‌بخشی فروش نفت هستند و صاحبان اوراق می‌توانند از این گواهی به‌عنوان ضمانت و وثایق بانکی استفاده کنند.

https://roydadnaft.ir/21961کپی شد!