قشم؛ منطقه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاران‌ حوزه نفت گاز و انرژی

قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس است که دسترسی به بازار گسترده سرزمین اصلی،کشورهای همسایه و خاورمیانه و وجود ۱۷ میدان نفتی و گازی در کنار دسترسی به آب‌های بین‌المللی،آن را به منطقه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاری در حوزه نفت گاز و انرژی تبدیل کرده است.

در حال حاضر در جزیره قشم ۶ مرکز پالایشگاهی، نفتی، گازی، پتروشیمی و بانکرینگ و چهار مرکز تولید برق با ظرفیت تولید ۶۷۰ مگاوات برق مشغول فعالیت هستند و به طور یقین در این مسیر جزیره قشم یکی از نقاط راهبردی کشور در حوزه استقرار صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی است.

جزیره قشم خود دارای ۲ میدان گازی مستقل (گورزین و سلخ) است که علاوه بر این دو میدان راهبردی انرژی، این جزیره در مرکز میدان های گازی دریایی دیگری نظیر هنگام، صالح، سلمان، سیری و غیره قرار دارد و می‌تواند در برنامه ریزی دولتمردان اقتصادی برای بهره‌ برداری از این میادین، یک پایگاه زمینی استثنایی به لحاظ دسترسی بدون واسطه آن به راه‌های آبی بین المللی ،وجود تاسیسات بندری بزرگ نظیر بندر بین المللی کاوه (با قابلیت پهلو دهی کشتی های رده پاناماکس و یا نفتکش ها) به شمار آید.

افزایش ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعبی تولید گاز در منطقه قشم

مدیر منطقه عملیاتی قشم شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: با باز کردن سه‌حلقه چاه علاوه بر چاه‌های قبلی در میدان گازی «گورزین» قشم، پیش‌بینی می‌شود نزدیک به ۳۰ تا ۳۵ میلیون فوت مکعب گاز بر تولید این منطقه افزوده شود و تولید میعانات گازی نیز حدود ۱۰۰ بشکه در روز افزایش یابد.

محمد آتیار آذرماه امسال در مراسم بهره برداری از پروژه راه اندازی خطوط لوله جدید چاه های میدان گازی گورزین، افزود: با توجه به افزایش تولید گاز در این منطقه، در صورت افزایش مصرف گاز در فصل زمستان، منطقه عملیاتی قشم آمادگی تامین کامل گاز جزیره قشم را خواهد داشت.

وی افزود: با بازکردن سه حلقه چاه علاوه بر چاه‌های قبلی در میدان گازی گورزین قشم، پیش بینی می شود حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون فوت مکعب گاز بر تولید این منطقه افزوده شود و تولید میعانات گازی نیز حدود ۱۰۰ بشکه در روز افزایش یابد.

قشم تنها بخشی از کشور که مازاد تولید برق دارد

براساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان منطقه آزاد قشم ، توان تولید برق در این جزیره ۷۰۰ مگاوات است و مصرف جزیره در ساعت های پیک ۳۰۰ مگاوات است و با احتساب ۱۰۰ مگاوات برقی که به بندرعباس تزریق می‌ شود، این منطقه تنها بخشی از کشور است که مازاد تولید برق دارد و می‌ تواند از این ظرفیت برای مصرف واحدهای صنعتی استفاده کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: این منطقه تنها بخشی از کشور است که مازاد تولید برق دارد و می‌تواند از این ظرفیت برای مصرف واحدهای صنعتی استفاده کند.

افشار فتح‌اللهی اظهار داشت: مصرف جزیره در ساعات پیک ۳۰۰ مگاوات است و با احتساب ۱۰۰ مگاوات برقی که به بندرعباس تزریق می‌شود، این منطقه تنها بخشی از کشور است که مازاد تولید برق دارد.

وی از توان تولید ۷۰۰ مگاواتی برق در جزیره به‌عنوان امتیاز دیگری برای جذب سرمایه‌گذاران صنعتی یاد کرد و افزود: می‌توان از ظرفیت مازاد تولید برق برای مصرف واحد صنعتی استفاده شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از آمادگی این منطقه برای مشارکت در طرح ساخت شهرک پتروشیمی و برنامه‌های توسعه‌ای برای شهرک صنعتی طولا با همکاری وزارت صمت خبر داد.

فتح‌اللهی با اشاره به امتیازهای صنعت نفت، گاز و انرژی جزیره، منطقه سلخ را ظرفیتی استثنایی برای خدمات بانکرینگ عنوان کرد و گفت: این منطقه به دلیل دسترسی دریایی، سواحل و عمق آب مناسب یکی از بهترین نقاط برای ارائه خدمات بانکرینگ است.

وی ادامه داد: با توجه به ‌پیش‌بینی زمین‌هایی برای ساخت صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در این منطقه و تأمین خوراک برای صنایع با اتمام پروژه خط لوله ۳۰ اینچی گاز، ما آماده انعقاد تفاهم‌نامه مشارکتی با وزارت صمت برای ساخت شهرک پتروشیمی هستیم.

جانمایی ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار زمین برای استقرار صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در قشم

معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم از جانمایی ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار زمین در ساحل جنوبی این جزیره برای استقرار صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد و گفت: تاکنون برای ۶ مجتمع پتروشیمی، ۲ مجتمع گازی و ۲ مجتمع نفتی مجوز اخذ شده است.

این مطلب را مختار گرشاسبی در حاشیه مراسم امضا تفاهم‌ نامه ایجاد مرکز آموزش‌های تخصصی نفت و گاز در منطقه آزاد قشم در میان مرکز بین‌المللی رشد قشم و شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) عنوان کرد.

وی گفت: منطقه آزاد قشم به دلیل برخورداری از موقعیت ویژه راهبردی و دارا بودن میادین نفت و گاز نقش ممتازی برای حوزه انرژی کشور و مناطق آزاد بر عهده دارد و در آینده‌ ای نزدیک به هاب انرژی منطقه تبدیل می‌شود.

معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: در ضلع شمال غربی جزیره نیز چند شرکت در حوزه انرژی فعال هستند و در چند سال آینده چند شرکت در زمینه صنایع پایین دستی پتروشیمی فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

گرشاسبی توضیح داد: همه این برنامه‌ریزی‌ ها نشان از توسعه پایدار جزیره قشم در آینده دارد که نیاز به آموزش نیروی انسانی متخصص و فراهم ساختن بستری برای تجهیز و تعمیر صنایع نفت و گاز را دو چندان می کند، از همین روی حضور شرکت ایکو به عنوان بزرگترین شرکت پشتیبان نفت، گاز و پتروشیمی در جزیره می‌تواند در پوشش این حوزه بسیار موثر واقع شود.

کلام آخر

قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس است که دسترسی به بازار گسترده سرزمین اصلی،کشورهای همسایه و خاورمیانه و وجود ۱۷ میدان نفتی و گازی در کنار دسترسی به آب‌های بین‌المللی،آن را به منطقه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در حوزه نفت گاز و انرژی تبدیل کرده است.

آنچه امروز همه کارشناسان اقتصادی بر آن اذعان دارند اهمیت مقوله انرژی به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه در جهان فعلی است و قشم با توجه به آنچه در این گزارش عنوان شد و ظرفیت‌های خوبی که در این بخش دارد و طرح‌های بزرگی که در این منطقه در حال اجرا شدن است، توان تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه را دارد که لازمه آن برنامه ریزی هر چه بهتر و جذب سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی است

طبق اعلام کارشناسان حوزه نفت و گاز ، ایران با دارا بودن ۲۰۸ میلیارد بشکه ذخیره نفت و ۳۴ هزار میلیارد مترمکعب ذخیره گازی رتبه اول ذخایر را در دنیا به خود اختصاص داده است.

اکنون سه هزار میلیون تُن از ذخایر نفت و گاز دنیا صرف تولید انرژی می‌شود و پیش بینی می شود این رقم تا سال ۲۰۴۰ به چهار هزار میلیون تُن برسد و با وجود گسترش استفاده از انرژی‌های نو این ارقام نشان‌دهنده نیاز فزاینده جهان به انرژی‌های فسیلی در سال‌های آینده گواه این موضوع است که سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز و انرژی پربازده و به نفع کشور خواهد بود و به طور یقین قشم در این مسیر می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد، البته در صورتی که برنامه ریزی صحیحی با استفاده از نظر کارشنان خبره برای استفاده از ظرفیت های آن انجام شود.

https://roydadnaft.ir/21731کپی شد!