صادرات نفت آذربایجان همچنان تحت تأثیر جنگ اوکراین

در شرایطی که صادرات نفت بزرگترین منبع درآمد دولت آذربایجان است، صادرات از دو خط لوله بزرگ آن به‌خاطر جنگ اوکراین متوقف شده است.

 به گزارش اوراسیانت، جریان نفت از میدان نفتی آذری چراغ گونشلی (ACG) آذربایجان در دریای خزر از خط لوله باکو_سوپسا به سمت دریای سیاه گرجستان، برای اولین‌بار پس‌از ۱۰ ماه توقف به‌خاطر جنگ روسیه و اوکراین از سر گرفته شده‌است.

 شرکت بریتیش پترولیوم که اپراتوری این میدان نفتی و همچنین خط لوله باکو_سوپسا را برعهده دارد، تأکید کرد جریان نفت از این خط لوله آغاز شده است. یک نفت‌کش محموله‌ای را طی هفته گذشته بارگیری کرده و نفت‌کش دوم هم محموله خود را در این هفته بارگیری خواهد کرد.

 جریان نفت از این خط لوله در سال گذشته میلادی یک‌بار به‌طور موقت در ماه مارس و بعد به‌طور دائم در ماه مه به‌خاطر ترس از امنیت کشتیرانی در دریای سیاه به‌دنبال گزارش‌هایی مبنی‌بر مین‌های شناور متوقف شد. صادرات نفت این خط لوله به خط لوله باکو_تفلیس_جیهان از طریق ترکیه منتقل شده بود.

 با این‌که ازسرگیری جریان نفت از این خط لوله خبر خوبی برای آذربایجان و گرجستان است که بنادرشان به‌شدت از توقف تجارت آسیب‌دیده، اما این اتفاق موقتی است.

 بریتیش پترولیوم اعلام کرد ازسرگیری جریان نفت به سوپسا در نتیجه توقف ۶ روزه پایانه صادراتی خط لوله باکو_تفلیس_جیحان در سواحل مدیترانه ترکیه به‌خاطر زلزله مهیب این کشور صورت‌گرفته است و فعالیت دائم این خط لوله بستگی به تمایل شرکت‌های کشتیرانی برای قبول خطر فعالیت در دریای سیاه دارد.

 یک‌سال از آغاز جنگ اوکراین گذشته و بخش نفت آذربایجان هنوز هم تحت تأثیر این جنگ قرار دارد که مشخص نیست کی به پایان می‌رسد.

 صادرات نفت آذربایجان به بازارهای بین‌المللی قبل‌از جنگ اوکراین از طریق ۳ خط لوله جداگانه باکو_سوپسا، باکو_تفلیس_جیحان و باکو_نووروسیسک از طریق قفقاز به بندر دریای سیاه روسیه در نووروسیسک انجام می‌شد. ارسال نفت از خط لوله سوم هم به دلایل مشابهی در سال گذشته متوقف شد.

 صادرات نفت بزرگ‌ترین منبع درآمد دولت آذربایجان است. درآمد آذربایجان از صادرات نفت و گاز طی ۱۱ ماه ابتدایی سال گذشته میلادی به ۳۳٫۶ میلیارد دلار رسید که ۹۲٫۶ درصد از کل درآمد این کشور را تشکیل می‌داد.

https://roydadnaft.ir/21564کپی شد!