افتتاح نخستین الگوی کاربردی آموزش HSE کشور در یک مجتمع پتروشیمی

مرکز آموزشی تخصصی آموزش HSE به همت یک مجتمع تولید متانول به‌عنوان نخستین الگوی کاربردی حوزه بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست، با حضور مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از مسئولان شهرستان چابهار آغاز به کار کرد.

مرتضی ابراهیمی، مدیرعامل این مجتمع پتروشیمی با بیان اینکه رویکرد دستیابی به سطح ایمنی بالا در فعالیت‌های مختلف صنعتی بخصوص صنایع نفت، گاز و پتروشیمی  و نیل به فرهنگ ایمنی  رشد یافته، ما را بر آن داشت تا این مهم را در دستور کار خود قرار دهیم، گفت: با تاسیس وافتتاح مرکز آموزشی تخصصی آموزش HSE ایجاد شرایط لازم جهت ارتقای سطح دانش، نگرش و مهارت کارکنان در محیط های کاری صنعت نفت یا حتی صنایع دیگر را به طریقی مطلوب عملیاتی کردیم.

 وی افزود: نقش آموزش تخصصی HSE اثربخش به عنوان محور پیشرفت و تحول در زمینه های مختلف در رابطه با کاهش حوادث دارای اهمیت فوق العاده است که به همین منظور نیازسنجی، برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی اثربخشی مستمر دوره های آموزشی تخصصی  HSE کارکنان در کاهش حوادث  در این مرکز آموزشی به فعالان حوزه صنعت تدریس می شود.

مدیرعامل شرکت گسترش صنایع شیمیایی سینا (مجتمع پلی اولفین) ادامه داد: ارتباط مستقیم بهبود شرایط ایمنی پروژه های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی با کاهش هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از بروز حوادث شغلی امری بدیهی است و امروزه ارتقای بهره‌وری با ترویج فرهنگ ایمنی در محیط کار، از منظر منافع بنگاه  های اقتصادی بسیار مورد توجه کارفرمایان هوشمند قرار دارد.

وی اضافه کرد: این شرکت به عنوان زیر مجموعه هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد که متولی احداث واحد متانول در شهرک پتروشیمی مکران است باهمین رویکرد، ساختار مدیریت QHSE  را در شرکت ایجاد کرده است. این مقام مسئول اظهار کرد: در صورت تمایل فعالان عرصه های صنعتی این مرکز آماده پذیرش آموزش تخصصی HSE برای تمامی رده های شغلی از صنایع مجاور برای ارتقای سطح آموزش کارکنان در راستای صیانت از نیروی انسانی خواهد بود.

همچنین احمدرضا پرنده خوزانی، مدیرکل بازرسی کار و دبیر شورایعالی حفاظت فنی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز در خصوص افتتاح این مرکز آموزش با بیان اینکه تجارب سازمان‌های HSE صنایع نفتی یک سرمایه ملی محسوب می شود اظهار کرد: آنچه این حرکت را ارزشمند تر می سازد این است که  تجارب مدیریت HSE این مجموعه با واحدهای محلی و صنایع کوچک ‌تر به اشتراک گذاشته شود تا از این رهگذر الگوبرداری از چنین سازوکاری، باعث ارتقای فرهنگ بهداشت، ایمنی و محیط زیست  در سایر صنایع منطقه و شهرستان نیز باشد.

دبیر شورایعالی حفاظت فنی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی همچنین پیشنهاد  کرد چنانچه این مجتمع پلی‌الفین، از این پس به فکر تربیت نیروی انسانی مورد نیاز دوران بهره‌برداری باشد قادر خواهد بود  علاوه بر ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به نیروی کار محلی و تعامل با دانشگاه‌ها، نیروهای متخصص مورد نیاز خود را  نیز از همین مسیر تامین کند.

انتهای پیام

https://roydadnaft.ir/21447کپی شد!