سند ملی مهارت‌آموزی و اشتغال استان بوشهر تصویب شد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه سند ملی مهارت‌آموزی و اشتغال در شورای عالی اشتغال با حضور رئیس جمهور تصویب شد گفت: در این راستا آموزش‌های فن‌آوری و دانش‌بنیان برگزار می‌شود.

عبدالمجید دراهکی ظهر امروز در نشست با مدیر عامل شرکت پالایش گاز فجر جم با بیان اینکه آموزش و مهارت زمینه‌ساز توسعه بهره‌وری در صنایع است، اظهار داشت: توسعه مهارت‌آموزی راهگشای اشتغال و توسعه استان بوشهر محسوب می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه مهارت‌آموزی نقش مهمی در حل مشکلات اشتغال جوانان دارد گفت: همسو با انعقاد تفاهم‌نامه صلاحیت حرفه‌ای نیروهای پیمانکاری شرکت ملی گاز، کارگروه‌های متعددی در حال تدوین استاندارد سازی مشاغل فنی شرکت‌های نفت و گاز هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۲۵۰ استانداردسازی مشاغل تاکنون در استان بوشهر تدوین شده است گفت: اجرای طرح صلاحیت حرفه‌ای نیروهای شاغل در شرکت ملی گاز گامی مهم برای ارتباط صنعت با آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای است.

دراهکی از تبدیل جنوب استان بوشهر به مرکز ملی کار و مهارت خبر داد و بیان کرد: مناطق جنوبی استان بوشهر در عرصه مهارت باید به‌گونه‌ای باشد که مقام‌های ملی کشور نگاه توسعه‌ای به راحتی در این مناطق لمس کنند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه اشتغال همواره به‌عنوان دغدغه جوانان و خانواده‌ها در همه جوامع مطرح است گفت: یکی از راه‌های مهم رفع این دغدغه مهارت‌آموزی در رشته‌های مختلف بر اساس ظرفیت‌های مناطق و علاقه‌مندی متقاضیان است.

وی وابستگی چرخ تولید هر جامعه را متکی به دست‌های توانمند و ماهر نیروی کار جامعه دانست و خاطر نشان کرد: باید برای کمک به تولید و اقتصاد ملی به مهارت‌آموزی این قشر بیش از پیش توجه کرد.

دراهکی با بیان اینکه توسعه مهارت‌آموزی و راه‌اندازی کسب و کار در استان به‌منظور ایجاد اشتغال ، نیازمند کارهای جهادی، فراگیر و مستمر است تصریح کرد: حمایت صنایع از آموزش‌های مهارتی می‌تواند زمینه را برای توسعه اشتغال پایدار در استان بوشهر فراهم کند.

وی با بیان اینکه مهارت‌آموزی به یک مطالبه ملی تبدیل شده است اظهار کرد : در این زمینه سند ملی مهارت‌آموزی و اشتغال در شورای عالی اشتغال با حضور رئیس جمهور تصویب شده و در راستای همین سند آموزش‌های فن‌آوری و دانش‌بنیان در استان بوشهر با همکاری شرکای آموزشی به‌خصوص صنایع مستقر در استان برگزار خواهد شد.

زمینه اشتغال نیروهای بومی استان بوشهر در صنایع با مهارت‌آموزی فراهم می‌شود

مدیر عامل شرکت پالایش گاز فجر جم هم گفت: کارآموزان بومی استان بوشهر می‌توانند با مهارت‌آموزی شرکت در دوره‌های صلاحیت حرفه‌ای شرکت پالایش گاز فجر جم زمینه اشتغال خود را در صنایع پارس جنوبی فراهم کنند.

سید محمد مهدی هاشمی با اشاره به اهمیت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در ایجاد اشتغال، حمایت از تولید داخلی، افزایش سطح مهارت شاغلان، حفظ شغل، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید اظهار داشت: دولت سیزدهم در راستای ایجاد اشتغال برای جوانان متخصص و متعهد و افراد دارای مهارت، برنامه ویژه‌ای دارد و امیدوارم شاهد جذب جوانان در مشاغل مورد نظر صنایع استان بوشهر باشیم.

وی با اشاره به نقش مهارت‌آموزی در ایجاد زمینه‌های اشتغال برای جوانان اضافه کرد: در راستای آموزش‌های لازم برای ورود جوانان به بخش‌های تولیدی و صنعتی، مراکز مهارت‌آموزی باید به‌صورت جدی از سوی صنایع استان بوشهر تقویت و حمایت شوند.

هاشمی مهارت‌آموزی را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در راستای ایجاد اشتغال پایدار دانست و بیان کرد: توانمندسازی نیروی انسانی باید با توجه به زمان و مکان متناسب با شرایط هر منطقه صورت گیرد و شرکت پالایش گاز فجر جم در این راستا در کنار مجموعه آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز فجر جم با تأکید بر اینکه تمام شاغلان در صنعت، نفت، گاز و پتروشیمی باید گواهی مهارت صلاحیت حرفه‌ای از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای دریافت کنند گفت: نیروی انسانی ماهر و آموزش‌ دیده نقش اساسی در توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی استان دارد.

وی ادامه داد: این آموزش‌ها به صورت پایلوت هم برای شاغلان در صنعت و هم برای نیروهای بومی شهرستان جم در شرکت پالایش گاز فجر جم برگزار می‌شود و این روند ادامه دارد./تسنیم

https://roydadnaft.ir/21343کپی شد!