جمهوری آذربایجان، مقصد جدید پاکستان برای غلبه بر بحران قدیمی انرژی

پاکستان که طی یکسال اخیر درصدد یافتن راه‌های جدید برای تامین انرژی مور نیاز خود اما زیرقیمت بازار است، این بار با مقامات جمهوری آذربایجان وارد مذاکرات رسمی شده که هدف آن خرید نفت و گاز از این کشور است.

وزیر نفت این کشور در راس یک هیات بلندپایه به باکو پایتخت جمهوری آذربایجان سفر کرده تا برنامه تامین نفت و گاز مایع طبیعی از دولت باکو به صورت بازپرداخت بلندمدت را با این کشور مطرح کند.

سناتور «مصدق ملک» وزیر مشاور امور نفت پاکستان طی رایزنی با مسوولان شرکت دولتی جمهوری آذربایجان(SOCAR) نیاز پاکستان برای واردات ماهانه یک محموله بزرگ گاز ال ان جی را درمیان گذاشته است. این دومین سفر مقام پاکستانی به باکو است و رایزنی‌های کنونی تا روز پنجشنبه در جمهوری آذربایجان ادامه خواهد داشت. 

منابع آگاه اعلام کردند که اسلام‌آباد تلاش دارد تا باکو را برای فروش نفت و گاز به صورت بازپرداخت بلندمدت متقاعد نماید. 

اواخر دی ماه امسال اسلام‌آباد برای تامین نفت با زیرقیمت بازار با مسکو به توافق رسید و طی آن روس‌ها از ماه مارس صادرات نفت خام و گازوئیل را به پاکستان آغاز می‌کنند. روس‌ها از ماه آینده صادرات نفت خام و گازوئیل را به پاکستان آغاز می‌کنند.

روی آوردن پاکستان به جمهوری آذربایجان برای خرید گاز، حکایت از عمق بحران کمبود انرژی در آن کشور دارد. این اقدام اخیر پاکستان همچنین حکایت از آن دارد که اسلام‌آباد توان پرداخت هزینه های هنگفت خرید گاز مایع از قطر و یا دیگر کشورها را ندارد.

باکو اواخر ۲۰۱۶ پیشنهاد تامین نفت و گاز با دو خط اعتباری ۲۲۰ میلیون دلاری را به طرف پاکستانی ارائه کرده بود اما این پیشنهاد برای شش سال بدون جواب باقی ماند که حتی باعث ناخرسندی شرکت دولتی جمهوری آذربایجان شده بود. 

بحران عمیق نقدینگی و کمبود دلار در پاکستان باعث شده که این کشور در تلاش برای بهره‌مندی از خط اعتباری باکو و تامین نیازهای انرژی خود با بازپرداخت بلندمدت باشد.

https://roydadnaft.ir/21277کپی شد!