تجربیات موفق تولید بار اول اقلام راهبردی صنعت نفت و گاز کشور، از کاهش ارزبری تا درآمدزایی ارزی و ایجاد فرصت‌های صادراتی

حسین زاده عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اگر امروز شاهد تولید بار اول کک اسفنجی در کشورمان با ارزش حرارتی بالاتر از نفت کوره و مازوت هستیم یا سخن از صادرات کاتالیست ها و توربین های ایرانی به روسیه به میان می آید یا اعلام می شود که یک شرکت دانش بنیانی به تولید تاپ درایوهایی با قابلیت حفاری در اعماق بیش از ۴ هزار متر پرداخته است و یا به تجهیز پالایشگاه های فراسرزمینی مبادرت می کنیم، همه ی این ها در سایه ی اعتماد به توان داخلی و استفاده از تخصص جوانان کشور در قالب سیاست تولید بار اول و دانش بنیان شدن صنایع نفتی و گازی کشور محقق شده است. 

تحریم فروش تجهیزات و اقلام راهبردی صنایع مختلف از بخش‌های نفت و گاز گرفته تا زنجیره ارزش فولاد یکی از راهبردهای مهم غرب علیه کشورمان طی سال های اخیر بوده است. سیاست مورد بحث به دنبال ضربه زدن به صنعت ایران و فشار آوردن به تهران برای قبول مذاکرات است. این اقدام در نهایت هزینه تولید در کشور را به میزان زیادی افزایش داد. با اعمال تحریم‌های جدید، اقلام راهبردی فرآیند تولید صنایع نفت و گاز نظیر کمپرسورها، پمپ‌ها، شیرهای کنترلی، راکتورها و کاتالیست‌ها به ایران فروخته نمی‌شود. تحریم های مورد بحث با سخت گیری اعمال می شود و هر جا بدون نظارت اوفک و خزانه‌داری آمریکا، جریان خرید این اقلام ردیابی شود، کل زنجیره تامین این اقلام راهبردی تحریم و جریمه‌های سنگین اعمال می شود.

تا کنون روش های مختلفی برای مقابله با تحریم ها در کشورمان به اجرا گذاشته شده است. در یک اقدام تلاش کردیم تحریم ها را دور بزنیم و راه هایی برای نادیده گرفتن آن ها بیابیم. این روش نتیجه نداد و با سخت گیری های بیشتری تحریم کنندگان روبرو شدیم. در تصمیمی دیگر تلاش کردیم تحریم ها را از طریق مذاکره حل کنیم که این روش نیز نتیجه نداد. حالا با اعمال تحریم های شدید غرب علیه کشورمان و محدودیت دسترسی به اقلام راهبردی و استراتژیک به فکر خنثی سازی تحریم ها و اتکا به توان داخلی و دانش بنیانی کشور برای تولید تجهیزات افتاده ایم. راهی که باید خیلی پیش ترها می رفتیم. در ارتباط با دستاوردهایی که در نتیجه ی اعمال این سیاست داشته ایم با حسین حسین زاده، عضو کمیسیون انرژی مجلس به گفتگو نشستیم که حاصلش در ادامه می آید.

حسین زاده با اشاره به این موضوع که یکی از حلقه های مفقوده در صنایع کشور ما به ویژه در نفت و گاز موضوع دانش بنیانی است، تصریح کرد: بعد از اینکه مقام معظم رهبری این بحث را در شعار سال قرار دارند، استفاده از توانمندی های دانش بنیان ها در کشور با جدیت در دستور کار قرار گرفت. به این ترتیب توانسته ایم ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه های مختلف از جمله در حوزه ی انرژی به وجود بیاوریم. شرکت نفت فراخوانی در خصوص استفاده از ظرفیت های دانش بنیانی دادند و با شرکت هایی که توان لازم را داشتند قرارداد امضا شد. در بحث توربین ها، پمپ های درون چاهی و چاه های کم بازده فضای خوبی برای استفاده از توان دانش بنیانی کشور ایجاد شده است. استفاده از ظرفیت های دانش بنیان ها در صنایع مختلف از جمله در نفت و گاز به صرفه جویی ارزی و بهینه سازی منجر خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از راه های خنثی سازی تحریم ها استفاده از ظرفیت های خارجی است که برای کشورمان مهیا می شود. فروش کاتالیست و توربین به کشورهای دیگر همچون روسیه یکی از این فرصت ها در حوزه ی انرژی است که در سایه ی استفاده از توان دانش بنیانی کشور محقق شد. صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه های مختلف از جمله توربین ها، میادین، پالایشگاه ها و نیروگاه ها، کاتالیست ها و… به رشد و ارتقای صنعتی کشور کمک می کند. این امر به لحاظ ارزآوری و مطرح شدن ایران در منطقه به عنوان صادرکننده ی خدمات فنی و مهندسی مزیت های زیادی برایمان دارد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: اگر امروز شاهد تولید بار اول کک اسفنجی در کشورمان با ارزش حرارتی بالاتر از نفت کوره و مازوت هستیم یا سخن از صادرات کاتالیست ها و توربین های ایرانی به روسیه به میان می آید یا اعلام می شود که یک شرکت دانش بنیانی به تولید تاپ درایوهایی با قابلیت حفاری در اعماق بیش از ۴ هزار متر پرداخته است و یا به تجهیز پالایشگاه های فراسرزمینی مبادرت می کنیم، همه ی این ها در سایه ی اعتماد به توان داخلی و استفاده از تخصص جوانان کشور در قالب سیاست تولید بار اول و دانش بنیان شدن صنایع نفتی و گازی کشور محقق شده است.

وی در ادامه گفت: پیشرفت های دانش بنیانی کشور فقط به حوزه ی نفت و گاز محدود نمی شود. مثلاً شرکت های دانش بنیان در زمینه ی هوای پاک نیز فعال شده اند و دستاوردهای خوبی داشته اند. یک شرکت ماده ای را تولید کرده است که در صورت اضافه شدن به بنزین می تواند تا ۳۰ درصد از آلایندگی اش بکاهد. این دستاوردها تنها در سایه ی حمایت از دانش بنیان ها قابلیت تحقق داشت.

https://roydadnaft.ir/21271کپی شد!