رفع نیاز صنعت پتروشیمی با تولید الکل چرب ایرانی

پژوهشگران پژوهشکده تکنولوژی تولید جهاددانشگاهی خوزستان موفق به تولید ماده راهبردی الکل چرب شده اند؛ الکل چرب ماده اولیه تولید ظروف یکبار مصرف است و در صنعت پتروشیمی بسیار کاربرد دارد.

رحیم امیری سرپرست سازمان جهاددانشگاهی خوزستان به دستاوردهای علمی و پژوهشی این مجموعه اشاره کرد و در این خصوص گفت: هم اکنون در پژوهشکده تکنولوژی تولید در سه حوزه شیمی، برق و الکترونیک و مکانیک فعالیت داریم.  ودر حوزه مکانیک طرح های پژوهشی زیادی انجام داده ایم اما شاخص ترین آنها که اکنون مهمترین دستاورد ملی نیز محسوب می شود، دانش فنی و تولید انبوه مته های حفاریPDC وRock Bitsاست.

وی افزود: در بخش شیمی نیز طرح های پژوهشی زیادی انجام داده ایم اما اکنون یکی از شاخص ترین آنها ساخت فیلتر بخارات روغن (الکترواستاتیک) است که یکی از طرح های پژوهشی برتر وزارت نیرو محسوب می شود. مهمترین دستاورد حوزه برق و الکترونیک این مجموعه نیز سیستم پایش کاتدی است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین متناظر با گروه های پژوهشی مان یک سری خدمات تخصصی نیز داریم. مرکز خدمات تخصصی مهندسی بازرسی از جمله این مراکز است که پژوهشگران این مجموعه اکنون پیرامون دانش فنی چندین هزار قطعه و تجهیز صنعت نفت کارهای پژوهشی انجام داده اند و با مهندسی معکوس موفق به تولید آن شده اند. اخیرا نیز موفق به تدوین دانش فنی و تولید انبوه فیلترهای کاترپیلار شده اند و توانسته اند بخشی از نیاز کشور را تامین و مشکل داخلی دکل های حفاری در خصوص فیلتر ماشین های کاترپیلار را برطرف کنند.

امیری اظهارداشت: مرکز خدمات تخصصی شیمی مان نیز رویکردش را به سمت فناوری تولید انبوه برده است. اکنون در حوزه پزشکی نیز دو محصول ژل سونوگرافی(ژل اولتراسونیک) و ایزوتن تولید کرده است؛ این دو محصول تمام مراحل قانونی شان را طی کرده اند و با اخذ مجوزهای لازم در حال تولید انبوه هستند.

وی گفت: علاوه بر این در حوزه نفت و گاز نیز دانش فنی ضد خوردگی ها را تدوین کرده ایم و به نتیجه رسانده ایم. اکنون نیز پژوهشگران این حوزه کار ویژه ای پیرامون الکل چرب در حال انجام دارند؛ الکل چرب ماده اولیه تولید ظروف یکبار مصرف است. این ماده راهبردی در صنعت پتروشیمی ماهشهر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. طی مقطعی قرار بر واردات این تکنولوژی بود اما به دلیل مباحث تحریم ها این کار تحقق نپذیرفت.

سرپرست سازمان جهاددانشگاهی استان خوزستان بیان کرد: اهمیت این موضوع موجب شد تا پژوهشگران این حوزه کار فناورانه و مهندسی معکوس و تولید این ماده را آغاز کنند اما متاسفانه مواد موثره آن نیز وارد نمی شد. در نتیجه تصمیم گرفتیم با همان مواد موجود در مجموعه پتروشیمی ماهشهر چرخه تولید الکل چرب را راه اندازی کنیم تا نیازمان به خارجی کمتر شود. انشاالله طی ماه های آینده نیز خبرهای خوشی پیرامون این مساله خواهیم شنید و نیاز جدی صنعت مان در این حوزه برطرف خواهد شد.

امیری به دیگر برنامه های آتی این مجموعه اشاره کرد و در این خصوص گفت: در حوزه برق و الکترونیک نیز پروژه های خوبی پیرامون بحث جریان سازها روی سیستم های هوشمند تعریف شده است که به امید خدا طی یک سال آینده دستاوردهای خوبی در این زمینه کسب خواهیم کرد. همچنین در حوزه تجهیزات پزشکی نیز پروژه های خوبی مخصوصا در خصوص کیت های آزمایشگاهی تعریف شده است که می تواند نیاز داخلی مان را برطرف کند. در حوزه مکانیک نیز اقدامات خوبی پیرامون تعمیرات مته های ” پی دی سی” در حال انجام است که نتایج آن در آینده نزدیک اعلام می شود.

وی عنوان کرد: همچنین در بخش فناوری نیز سه موضوع کنترل پنل های سر چاهی، سامانه های نرم افزاری و مدیریت اطلاعات و سیستم مدیریت اطلاعات( ام آی اس) را تعریف کرده ایم. در این حوزه ها نیز از توان متخصصان خارج از مجموعه برای تکمیل زنجیره ارزش مان استفاده خواهیم کرد.

وی به مشکلات اجرایی این طرح ها پرداخت و گفت: اکنون برای اجرای این طرح ها با دو مساله اصلی مواجه هستیم. اصلی ترین مساله مان مربوط به فاز تست و آنالیز نمونه هاست. ابتدا باید محصول باید ساخته و پس از آن تست شود که معمولا صنعت پیرامون این مساله سخت اعتماد می کند. برخی از این تست ها ریسک پایین و خطرپذیری کمی دارند در نتیجه همکاری های لازم با بخش صنعت صورت می گیرد اما برخی دیگر میزان خطر پذیری زیادی دارند که مورد قبول واقع نمی شوند.

وی اظهارداشت: در حوزه تولید انبوه نیز بحث امکان برون سپاری این فناوری ها و جذب سرمایه مطرح است یعنی چالش قانونی و تامین منابع مالی وجود دارد. سرمایه ها باید به این بخش سرازیر شود تا فرایند تولید تکمیل و بحث تجاری ساز رخ دهد. چالش بعدی نیز مربوط به بحث واردات مواد اولیه و خرید برخی تجهیزات برای اجرای پروژه هاست. اکنون جدا از مقررات و قوانین سخت گیرانه، اعمال تحریم ها محدودیت زیادی برای واردات کالا ایجاد کرده است که یک مقدار میزان هزینه ها را افزایش می دهد.

منبع: برنا

https://roydadnaft.ir/21250کپی شد!