اجرای طرح بازیافت دی اکسید کربن در شرکت پتروشیمی فناوران

عملیات اجرای طرح بازیافت دی اکسید کربن در شرکت پتروشیمی فناوران آغاز شد.

همزمان با دهه مبارک فجر و با حضور معاون محیط انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کلنگ پروژه بازیافت دی اکسید کربن در شرکت فناوران به زمین خود.

در این مراسم معاون محیط انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، با گرامیداشت دهه‌مبارک فجر، از مجموعه صنعتی پتروشیمی فناوران بخاطر اجرای این پروژه تقدیر کرد و گفت: از اینکه این مجموعه صنعتی در کنار تولید و رونق اقتصادی به مسائل مهمی، چون حفاظت از محیط زیست توجه می‌نماید، قابل تقدیر است.

ایرج حشمتی افزود: مجموعه محیط زیست همواره در مراسم و راه اندازی پروژه‌هایی شرکت می‌کند که مجموعه صنعتی با اجرای آن به وظیفه خود عمل کرده است که از ماهیت وظایف اصلی صنعت به حساب می‌آید.

وی به طرح‌هایی، چون تصفیه خانه و سیستم‌های کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: این پروژه‌ها باید قبل از تولید و شروع بکار در صنعت راه اندازی شوند. او ادامه داد: پروژه‌ای که در مجموعه پتروشیمی فناوران قرار است آغاز شود، از جمله پروژه‌هایی می‌باشد که باعث استحصال دی اکسید کربن از گاز‌ها است که تاثیر مستقیمی بر آلودگی ندارد بلکه به واسطه اینکه در گرمایش زمین و باران‌های اسیدی نقش مهمی دارد، یک پروژه جهانی به شمار می‌رود و راه اندازی این طرح در این مجموعه با یک هدف جهانی در حال اجرا است.

حشمتی ادامه داد: این پروژه از لحاظ اقتصادی برای تامین مواد اولیه به صنعت کمک خواهد کرد، ولی ماهیت و کارکرد آن زیست محیطی است چرا که تغییر اقلیم با افزایش دما و گرمایش زمین از اثرات انباشت گاز‌هایی که متاثر از کربن است خواهد بود و تاثیر پدیده‌هایی همچون کم آبی و یا کم بارشی است که پیامد‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود به اصل پنجاهم قانون اساسی اشاره کرد و گفت: حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی است و امروز شاهد هستیم که در کنار سازمان محیط زیست دیگر مجموعه‌ها نیز در این راستا تلاش می‌کنند. حشمتی در بخش دیگری از سخنان خود به مخاطرات زیست محیطی همانند تغییرات اقلیمی و کم آبی اشاره کرد و گفت: کشوری، چون ایران در مواجهه با این مخاطرات نمی‌تواند کاهشی عمل کند، بلکه باید روند سازگاری استفاده شود.

وی به نیاز آبی در صنعت اشاره کرد و گفت: باید از هدر رفت آب جلوگیری شود و زمانی که نتوانیم این امر را به خوبی مدیریت کنیم به بحران خواهیم رسید و برای پیشگیری باید پروژه‌های بازیافت در صنایع بیشتر اجرا شود.

مدیر عامل مجموعه پتروشیمی فناوران نیز در ابتدای این مراسم، گزارشی در خصوص پروژه‌های زیست محیطی این صنعت ارائه نمود.

پروژه بازیافت دی اکسید کربن با هدف بازیافت ۱۶۰هزار تن کربن در سال و با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان در مدت ۲۴ ماه اجرایی خواهد شد.

https://roydadnaft.ir/20944کپی شد!