صادرات سالانه گاز روسیه یک چهارم آب رفت

معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد صادرات گاز این کشور در سال ۲۰۲۲ به دلیل خرابکاری در خطوط لوله نورد استریم و بایکوت مشتریان اروپایی، به میزان ۲۵.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۸۴.۴ میلیارد متر مکعب رسید.

الکساندر نواک گفت: روسیه سال گذشته ۶۷۳.۸ میلیارد متر مکعب گاز تولید کرده است. وی در ادامه افزود: روسیه در تلاش برای متنوع کردن زیرساخت صادرات خود بوده و ممکن است گاز بیشتری به منطقه آسیا اقیانوسیه بفروشد.

معاون نخست وزیر روسیه گفت: برای این منظور، گازپروم طبق دستورات رئیس جمهور روسیه، در تلاش برای شتاب بخشیدن به ساخت مسیر خاور دور و همچنین خط لوله گازی قدرت سیبری ۲ است.

نواک گفت: روسیه قصد دارد بیش از ۸۰ درصد از صادرات نفت خود در سال ۲۰۲۳ را به کشورهای دوست بفروشد. این کشورها همچنین ۷۵ درصد از فرآورده‌های نفتی پالایش شده روسیه را دریافت خواهند کرد و مسکو به جست و جوی بازارهای جدید ادامه خواهد داد.
بر اساس گزارش رویترز، معاون نخست وزیر روسیه نسبت به ابهام در بازارهای نفت جهانی هشدار داد و گفت: کشورهای غربی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) که شامل آمریکا، کانادا و نروژ هستند، ممکن است نفت از ذخایر استراتژیک خود آزاد کنند.

انتهای پیام

https://roydadnaft.ir/20932کپی شد!