اوپک‌پلاس برنامه‌ای برای اقدام پس از کاهش عرضه نفت روسیه ندارد

نمایندگان اوپک‌پلاس هرگونه اقدامی از سوی این ائتلاف در واکنش به کاهش داوطلبانه تولید نفت روسیه را رد کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، نمایندگانی از ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک موسوم به اوپک‌پلاس اعلام کردند اعضای این گروه که روسیه هم عضوی از آن است برنامه‌ای برای واکنش به کاهش داوطلبانه نفت این کشور ندارند.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرده است که در واکنش به اعمال طرح سقف قیمتی برای محموله‌های صادراتی نفت خام و فرآورده‌های نفتی این کشور، در ماه مارس تولید روزانه نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه یا حدود ۵ درصد کاهش خواهد داد.

کاخ کرملین روز جمعه (۲۱ بهمن‌ماه) اعلام کرده بود روسیه با بعضی اعضای اوپک‌پلاس (ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک و غیراوپک) درباره تصمیم این کشور برای کاهش تولید مذاکره کرده است، اما نواک پس از آن گفت مسکو در این باره هیچ رایزنی رسمی نداشته است، زیرا این کاهش داوطلبانه است.

نواک می‌گوید روسیه معتقد است سازوکار سقف قیمتی در فروش نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه، دخالت در روابط بازار و ادامه سیاست مخرب انرژی کشورهای غربی است.

کشورهای عضو گروه ۷ در کنار اتحادیه اروپا و استرالیا به‌تازگی برای محموله‌های صادرات نفت خام روسیه و در عین حال فرآورده‌های نفتی این کشور سقف قیمتی تعیین کرده‌اند. مسکو نیز در واکنش به این اقدام‌ها معاملاتی را که شامل هرگونه اعمال سازوکار سقف قیمتی باشد، ممنوع کرده است.

آخرین کاهش بزرگ تولید نفت روسیه در ماه آوریل ۲۰۲۲ پس از اعمال تحریم‌های غرب به‌دنبال تنش‌های مسکو – کی‌یف رخ داد و عرضه نفت این کشور حدود ۹ درصد کاهش یافت، از آن زمان، روسیه موفق شد زنجیره‌های لجستیکی را برای فروش نفت خود، بیشتر در آسیا فعال کند.

تصمیم روسیه برای کاهش تولید نفت تنها ۹ روز پس از آن اعلام شد که کمتیه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس (JMMC) برنامه کاهش تولید کنونی این ائتلاف را تأیید کرد.

https://roydadnaft.ir/20910کپی شد!